Facebook Google+ Twitter

Terroryzm. Zamach bombowy na koszary Bundeswehry w Niemczech

W ataku bombowym na koszary uległo zniszczeniu co najmniej 16 pojazdów wojskowych. Straty ogólne zostały oszacowane na 10 mln euro. Wojsko niemieckie i policja zaostrzyły środki bezpieczeństwa w całym kraju. Siły specjalne szukają sprawców.

 / Fot. Wikimedia CommonsW niemieckim mieście Havelberg, w landzie Saksonii-Anhalcie, nieznani sprawcy dokonali w nocy z piątku na sobotę (26 na 27 lipca), zamachu na koszary Bundeswehry. W ataku bombowym uległo zniszczeniu co najmniej 16 pojazdów wojskowych. Straty ogólne oszacowano na 10 milionów euro. Wojsko niemieckie i policja zaostrzyły środki bezpieczeństwa w całym kraju. Siły specjalne poszukują sprawców. Na zdjęciu w artykule Havelberg Altstadt z lotu ptaka (Wikipedia).

Zobacz zdjęcie - Policja nie wyklucza związku zamachu z zapowiedzianymi akcjami protestacyjnymi przeciwko obecności Bundeswehry w tym regionie. (Schlesinger /Reporter) - Interia.PL.

Zobacz zdjęcie - 16 pojazdów wojskowych zostało zniszczonych podczas zamachu na koszary Bundeswehry w Havelbergu (fot. PAP/EPA/Matthias Strauss) - TVP Info.

Zdaniem ekspertów wojskowych, nie można wykluczyć kolejnych zamachów. Taką opinię wygłosił też w sobotę rzecznik policji w Magdeburgu, cytowany przez niemiecką agencję prasową DPA. Parking na terenie jednostki wojskowej w Havelbergu, na którym znajdowały się pojazdy, obrzucono materiałami zapalającymi.

Policja nie wyklucza przyczyn i związku zamachu na koszary, z zapowiedzianymi akcjami protestacyjnymi pacyfistów, przeciwko obecności Bundeswehry w tym regionie. W byłej NRD, panują od początku przemian ustrojowych w Niemczech, silne nastroje pacyfistyczne.

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło grubo ponad 60 lat, w różnych rejonach globu trwają nadal walki zbrojne o charakterze wojen domowych i ruchów rewolucyjnych. To pokłosie wielowiekowych skutków kolonizacji świata przez dawniejsze potęgi militarne państw europejskich, m.in. Anglii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Holandii. Na naszych oczach rozgrywają się dramaty zbrojne w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Walczą ze sobą i z armiami konstytucyjnych rządów, uzbrojone organizacje plemienne, religijne (islamskie), wojskowe (partyzanckie), pacyfistyczne i terrorystyczne. Walczą także z członkami i sojusznikami państw i organizacji polityczno-wojskowych takich, jak NATO, SEATO, ANZUS, CENTO. Walczą o zdobycie broni, pieniędzy i bogactw naturalnych oraz prymatu nad określonym terytorium i narzucenie nowego ładu społeczno-religijnego, politycznego i gospodarczego. Sieją w rejonie działania śmierć, falę bestialstwa, zniszczeń i łamania podstawowych praw człowieka, bezpieczeństwa i wolności.

Szczególny rodzaj walki prowadzą terroryści, przygotowani do utraty życia, na rzecz jakichś niby boskich celów wyższych Allaha. Ich siła oddziaływania i działalności na świecie zmalała i osłabła po śmierci w 2011 roku saudyjskiego terrorysty, byłego przywódcy Al-Kaidy, Usamy bin Ladena. Al-Kaida jednak pozostała i nadal co jakiś czas daje o sobie znać. Walczą z nią i terroryzmem międzynarodowe organizacje i ogniwa państw sprzymierzonych militarnie i politycznie.

Obecnie mają problemy z islamskim ekstremizmem Ujgurów, władze Chin. Trwa krwawa wojna w Syrii i Egipcie, panuje klimat wojenny w Afganistanie i Tunezji. Kilka dni temu polski fotoreporter Marcin Suder został porwany przez walczących islamistów w Syrii. Wrze atmosfera społeczna w Turcji. Szef armii Egiptu wzywa do masowych protestów przeciwko "przemocy i terroryzmowi". W afrykańskim Sudanie Południowym dawni wyzwoliciele stali się oprawcami – sieją na co dzień zbrodnie wojskowe.

Zobacz zdjęcia związane z tematyką wojskową i wojenną w Chinach, Syrii, Egipcie, Syrii - konflikty.wp.pl.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A w innych mediach cisza. Dobrze, że przynajmniej na W24 można o tym przeczytać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.