Facebook Google+ Twitter

Tesco zachęca polskich pracowników do wyjazdu za granicę

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-04-23 07:14

Czy kasjerka lub piekarz zatrudniony w supermarkecie ma szansę zarobić ponad 6 tys. zł miesięcznie? Oczywiście. Musi się tylko zdecydować na wyjazd do Wielkiej Brytanii. Wypłatą w funtach kuszą sprzedawców, kierowców, piekarzy i farmaceutów hipermarkety Tesco.

Kasjerka zarabia w Polsce 1.140 zł brutto. Na Wyspach zarobi sześć razy więcej. / Fot. Dziennik ŁódzkiW Anglii brakuje chętnych do pracy w marketach. Jak podaje "Times", codziennie 500 Brytyjczyków wyjeżdża w poszukiwaniu atrakcyjniejszej pracy do Hiszpanii, Australii, Francji i Nowej Zelandii. W 2005 r. wyjechało 198 tysięcy Brytyjczyków.

Problem ze znalezieniem pracowników do supermarketów rośnie też w Polsce. Pensja 1.140 zł brutto, którą otrzymuje u nas kasjerka, nie zachęca do pracy. W Wielkiej Brytanii co godzinę na konto pracownika wpływa 7 funtów (około 40 zł). Łodzianin Marcin Włodarski w londyńskim magazynie Tesco pracował pół roku. - Pracowałem w umówionych godzinach, za ustaloną kwotę - wspomina. - Mam porównanie z pracą w Polsce, gdzie wszystko było nie tak.

Największe wymagania stawiane są farmaceutom. Muszą się wykazać bardzo dobrą znajomością angielskiego i kilkuletnią praktyką. Roczny staż oraz komunikatywna znajomość języka wystarczą kandydatom na piekarzy, sprzedawcom na nocnej zmianie i kierowcom, którzy mają dostarczać zakupy dokonane przez Internet.

- Kandydaci muszą się wykazać determinacją - precyzuje Przemysław Skory, rzecznik Tesco. - Proponujemy wszystkim roczną umowę o pracę z możliwością przedłużenia. Kandydaci do pracy w Wielkiej Brytanii przed wyjazdem spotykają się w polskiej centrali firmy w Krakowie. Poznają szczegółowo wymagania pracodawcy, załatwiają formalności związane z mieszkaniem.

Do pracy w brytyjskich oddziałach sieci Tesco wyjechało już 3 tysiące Polaków. Inne zachodnie sieci handlowe czekają na otwarcie rodzimego rynku pracy. Dotyczy to m.in. francuskiego Carrefoura. Pracownicy sieci Real są o krok dalej. Na razie na szkolenia i staże do Niemiec wyjeżdża polska kadra menedżerska.

Alicja Zboińska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.