Facebook Google+ Twitter

"Tęsknię za tobą, Żydzie" - wywiad z Rafałem Betlejewskim

Rafał Betlejewski jest artystą znanym przede wszystkim z akcji "A ja, czy poszedłbym?". Jego billboardy przedstawiające uczestników Powstania Warszawskiego wraz z ich historiami, mocno oddziaływały na wyobraźnię w kontekście postawionego na każdym z nich tytułowego pytania. Nowa akcja "Tęsknię za tobą, Żydzie!" ma zwrócić uwagę odbiorców na fakt utraty przez nasze społeczeństwo jego integralnej części, jaką byli polscy Żydzi, których pochłonęło piekło Holokaustu.

Kapliczka, w której zamiast figury Matki Boskiej stoi stary telewizor, 2 bm. na ulicy Filtrowej w Warszawie. Instalacja znajduje się przed domem artysty Rafała Betlejewskiego. / Fot. PAP/Paweł SupernakCo skłoniło Pana do zorganizowania akcji "Tęsknię za tobą, Żydzie!"? Czy główną motywacją było przełamanie stereotypu Żyda w kontekście antysemickich haseł, które często możemy przeczytać na murach?
Głównym motywem jest moje uczucie tęsknoty wynikające z uświadomienia sobie skali utraty. Przełamywanie stereotypów interesuje mnie tylko o tyle, o ile wzmaga wydźwięk akcji i stanowi po prostu jej społeczny wymiar. Pisząc na ścianie czy na zdjęciu: "Tęsknię za tobą, Żydzie!" nie przełamuję żadnych swoich uprzedzeń, nie wykręcam sobie ręki, po prostu tak czuję. Sądzę, że dla świadomego Polaka synonimem słowa zagłada, powinno być słowo utrata. Ma pan jednak rację, że sam fakt, iż Polak wypowiada publicznie takie zdanie, może być dla wielu osób szokujące.

Za początek akcji można uznać namalowanie siedmiometrowego napisu na jednym z murów na warszawskiej Woli. Z tego, co wiem śledził Pan jego dalsze losy - co wynika z tej obserwacji?
Pierwszy napis namalowałem na Powiślu we wrześniu 2009 roku. A pierwsze zdjęcia zrobiłem w roku 2006. Napis na warszawskiej Woli powstał w październiku i rzeczywiście stała się z nim rzecz ciekawa, gdyż po kilku dniach nieznana mi osoba pieczołowicie zamalowała słowo "Żydzie!", litościwie pozostawiając rozbrojone: "Tęsknię za Tobą".

Akcja rozpocznie się na dobre od 27 stycznia czyli Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu i ma dotyczyć tych polskich miast, w których Żydzi stanowili dużą część populacji - czyli m.in. Lublina, Łodzi i Białegostoku. Proszę powiedzieć, jak Pan wyobraża sobie rozwój tego przedsięwzięcia i w jaki sposób planuje Pan zaktywizować ludzi do wzięcia w nim udziału?
Dobre pytanie. Postrzegam się jako artystę, więc moja rola w przedsięwzięciu powinna sprowadzić się do produkowania treści podlegających ocenie i interpretacji widza. W tym moje prace mogą być najbardziej aktywizujące. Gorzej widzę się w roli społecznika, który próbuje prowadzić dialog międzykulturowy, lub uprawiać publicystykę społeczną, przedstawiając argumenty za i przeciw, zmieniające postawy itd. Chciałbym, żeby tę część odpowiedzialności za projekt przejęły inne osoby, które - mam nadzieję - pojawią się w trakcie rozwoju akcji. Mam nadzieję, ze portal www.tesknie.com przyciągnie takie osoby.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (78):

Sortuj komentarze:

A mnie ciekawi co się takiego stało ,że Biskup Tadeusz Pieronek z hołbionego przez masmedia przyjaciela "Narodu Wybranego" stał się przykładem antysemity.

Może ktoś mnie poprawi ale jak tłumaczyć słowo holokaust czy aby jako "ofiara całopalna".
jeśli tak to kto i komu taką ofiarę złożył.

Historia lubi się powtarzać nawet jeśli ma 2500 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus+

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie nie drażni,że żydzi skupowali pierze,skórki a mojemu narodowi nie przyszło to nawet do głowy.Smutne ale prawdziwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

rzeczytałem z zainteresowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jestem winny Panu Tuszyńskiemu podziękowanie. Jego komentarz utwierdza mnie bowiem w przekonaniu, ze osobnik, mający choć odrobinę godności osobistej, nie powinien w tym miejscu publikować... Juz od dawna uważam, ze należy wprowadzić test na IQ, przed zezwoleniem na rejestracje w serwisie. Nie wymagam wiele. Setka (czyli przeciętna) wystarczy. Pan Tuszyński nie przeszedlby selekcji..."

Po przeczytaniu tego komentarza, brzuch mnie boli bardziej, niż po szóstce Weidera:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, komentarz Adama nic nie wnosi i da się podciągnąć pod "chamstwo". I choć mógł się od tego powstrzymać, to jednak nie dziwię się jego reakcji. Słowa Wiesława Tuszyńskiego to właśnie prawdziwa zakała, z którą tak dzielnie walczą niektórzy na ośmiu stronach komentarzy pod tym tekstem. Bowiem najniebezpieczniejszym kłamstwem jest to, które zmieszane jest z prawdą. Tutaj się właśnie mieści przenoszenie cech jednostki na naród i odwrotnie - to takie samo zło. Poza tym jak można powiedzieć, że "nic lepszy od faszyzmu" ??? Różnica jest ogromna, bo jeśli nawet działania militarne pokazują podobieństwa, to judaizmu nie da się nazwać ideologią. Poza tym takie postawienie sprawy świadczy o całkowitym niezrozumieniu Żydów, jako narodu. Ich wiara nie mówi im, że są lepsi (chociaż "wybrani")!!!!!!!! Faszyzm właśnie od takiego przekonania wychodzi.
To już mój drugi komentarz tutaj. Dziękuję Rafałowi za tekst i za wszystkie komentarze, w których broni prawdy. Zadałem sobie trud, żeby przeczytać wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam zawodzisz wielu swoim zachowaniem. Nie wnosisz tu nic nowego tylko obrażliwe słowa, każdy ma prawo do własnych poglądów. Chyba masz braki z wiedzy z historii. Pan Wiesław nikogo tu nie obraził, wyraził tylko swoja opinie , która absolutnie nie świadczy o jego mizernym QI.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.01.2010 22:07

Chamstwo jest jedynie oznaką prymitywizmu i braku wychowania. 27 lat pośród podobno "kulturalnego" narodu i tak schamieć?
Rozumiem, że wzoruje się Pan na staroniemieckiej kulturze ludowej gdzie pierdnąć i beknąć przy posiłku nie jest niczym nagannym...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.01.2010 17:52

Jestem winny Panu Tuszyńskiemu podziękowanie. Jego komentarz utwierdza mnie bowiem w przekonaniu, ze osobnik, mający choć odrobinę godności osobistej, nie powinien w tym miejscu publikować... Juz od dawna uważam, ze należy wprowadzić test na IQ, przed zezwoleniem na rejestracje w serwisie. Nie wymagam wiele. Setka (czyli przeciętna) wystarczy. Pan Tuszyński nie przeszedlby selekcji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto by tam tęsknił za narodem wygnanym a ostatnio nic lepszym od faszyzmu zachłanność tej rasy nie zna granic[Palestyna] wojny na B.Wschodzie to tylko część tej gorszej strony żyda

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.