Facebook Google+ Twitter

Tęsknota za rzemieślniczym mistrzem przybierze formę ustawy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-07-03 17:29

Projekt nowej ustawy o rzemiośle sprawi, że drobni przedsiębiorcy sami będą decydować, czy chcą mieć statut rzemieślnika.

Wśród zawodów, które będą się zaliczać do tej grupy, po raz pierwszy znajdą się restauratorzy. Dzięki temu przyuczając kucharzy do zawodu dostaną od państwa refundację kosztów. PiS przygotowało właśnie nową ustawę o rzemiośle.

- Środowisku rzemieślników należy się szacunek, cechy działają w Polsce od XIII wieku. Tymczasem ich nazwa znika z podręczników, których autorzy wolą mówić o mikroprzedsiębiorcach - twierdzi poseł Michał Wójcik. Dodaje, że w organizacjach rzemieślniczych jest zrzeszonych 370 tys. przedsiębiorców, którzy dają pracę około trzem milionom osób.

Na europejskim rynku polscy czeladnicy i mistrzowie są bardzo poszukiwani. Do Francji wyjeżdżają cukiernicy, w Irlandii poszukiwani są rzeźnicy i wędliniarze. Wyszkolenie fachowca trwa jednak długie lata. W nowej ustawie ma się znaleźć sto kilkadziesiąt zawodów. Mistrzowie szkolący w nich będą musieli należeć do jednego z cechów. Teraz działa ich 483.

Ponadto losami rzemieślników będzie się na co dzień zajmować stała podkomisja. Wójcik stwierdził, że ostatnio złożono projekty ustaw, które rozwiązują najpilniejsze problemy rzemieślników. Na przykład fryzjerzy, kosmetyczki i fotografowie po zmianie przepisów o prawach autorskich nie będą musieli płacić za puszczanie w pracy muzyki. Mechanicy i blacharze mają natomiast skorzystać na zmianach w prawie ubezpieczeniowym, które zakładają, że naprawy po stłuczkach trzeba będzie wykonywać na faktury.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.