Facebook Google+ Twitter

Tess Gerritsen - kobieta i jej męskie książki

Gerritsen jest jedną z niewielu kobiet piszących kryminały. Co więcej jest kobietą, której thrillery medyczne okrzyknięto najlepszymi powieściami w swoim gatunku.

 / Fot. wyd. AlbatrosTess Gerritsen ,,jest lepsza od Robina Cooka, Michaela Palmera, a nawet Michaela Crichtona” – tak wyraził się o niej Stephen King. Dlaczego niemal każda jej książka staje się bestsellerem?

Przyznam się, że osobiście nie przepadam za kryminałami. Prawdopodobnie nigdy nie przeczytałabym ,,Chirurga” gdyby nie zachęcił mnie do tego kolega. Wypożyczyłam książkę i nie mogłam się oderwać. Świetny styl, szybka akcja, dużo ofiar, tajemnica, tragedie bohaterów i ciągłe napięcie spowodowały, że sięgnęłam po następną pozycję tej pisarki. Do tej pory przeczytałam prawie wszystkie przetłumaczone na język polski, oprócz tych, których nie mogę jeszcze dostać w bibliotece, czyli ,,Kodu Mefisto” i ,,Grzesznika”.

Bohaterką ,,Chirurga” jest doktor Catherine Cordell, która pracuje w bostońskim szpitalu. Poluje na nią tajemniczy zbrodniarz o pseudonimie Chirurg. Zabija on ofiary tylko płci żeńskiej, wycinając im, bez znieczulenia, najbardziej kobiecy organ, czyli macicę. W ślad za nim podąża niezwykle odważna detektyw Jane Rizzoli.

Rizzoli występuje również w kolejnej książce Gerritsen - ,,Sobowtór”. Tym razem jednak prowadzi ona dochodzenie w sprawie morderstwa Anny Leoni, siostry bliźniaczki patolog Maury Isles. Szybko okazuje się, że tajemnicze morderstwo powiązane jest ze zbrodniami dokonywanymi na ciężarnych kobietach. Ofiarami jednak nie są noworodki, które przeżywają, lecz matki.

Jane Rizzoli jest postacią bardzo charakterystyczną. Wychowywana razem z dwoma silnymi i wysokimi braćmi, ciągle czuje się gorsza. Kiedy opuszcza rodzinę i zaczyna pracę w policji również nie jest traktowana z należnym szacunkiem. Zgromadzone w niej uczucia presji i frustracji powodują, że udaje jej się za każdym razem odnaleźć mordercę.

Powieści, w których sławna detektyw nie występuje to ,,Skalpel” i ,,Grawitacja”. Pierwsza opowiada historię młodej lekarki u progu kariery medycznej, którą przerywa brak posłuszeństwa wobec podwładnych. Razem z inną lekarką dokonują przeszczepu serca chłopcu, który ich zdaniem bardziej potrzebuje go od bogatej kobiety będącej na dalszej pozycji na liście oczekujących. Tym samym odkrywa krok po kroku mechanizmy handlu narządami. Co gorsza w całą aferę zaangażowany jest szpital, w którym pracuje. Odkrycie prawdy kończy się dla niej tragicznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Marta Kubasik
  • Marta Kubasik
  • 06.05.2011 12:29

cieszy mnie,że 6 osób oceniło moje komentarze negatywnie ;D
widać, prawda boli xd

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Kubasik
  • Marta Kubasik
  • 05.05.2011 11:11

aha i "Skalpel" nie opowiada o handlu narządami tylko "Dawca" tak na marginesie ale z ciebie fanka :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Kubasik
  • Marta Kubasik
  • 05.05.2011 11:09

W tym tekście jest błąd a mianowicie :
"Powieści, w których sławna detektyw nie występuje to ,,Skalpel” i ,,Grawitacja”."
to jest kłamstwo ponieważ czytałam "Skalpela" i to jest kontynuacja "Chirurga" I Jane Rizzoli odgrywa w tej książce znaczącą rolę ;d
"Grawitacja" się w ogóle nie liczy ponieważ ta książka w ogóle nie jest zaliczana do noweli Rizzoli&Isles :D
uwaga na przyszłość : jak coś piszesz to pisz prawdę :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałam jeden i mnie wciągnął - zadeklarowaną przeciwniczkę kryminałów i sensacji).
Zgrabny tekst:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.