Facebook Google+ Twitter

Test dojrzałości społeczeństwa - zgoda na redukcje wydatków

Referenda w sprawie ograniczania wydatków publicznych mogą być wiarygodnym testem dojrzałości obywateli do demokracji bezpośredniej. Szansą na redukcję zadłużenia publicznego i nauką racjonalnych postaw obywatelskich.

Wrodzone wady demokracji przedstawicielskiej powodują, że niezależnie od zabarwienia „grupy trzymającej władzę”, pod presją wypadnięcia z gry, nie może ona proponować obywatelom oczywistej, logicznej i sprawdzonej taktyki:

Zaciśnij pasa dziś a będziesz miał szansę na dobre jutro

W tych warunkach „nasi przedstawiciele” łatają dziury budżetowe kredytami. „Udowadniają” nam: Popatrzcie jacy jesteśmy dobrzy. Pomimo kryzysu doskonale sobie radzimy i żyje się wam coraz lepiej. Niestety z powodu takiej polityki nasze zadłużenie publiczne jest tak duże, że dalsze jego zwiększanie może nasz kraj doprowadzić do katastrofy. Mając nadmierny dług na karku będziemy pod ścianą. Nikt nam go nie anuluje. Nie będziemy mieli szans, jako naród, na żadne negocjacje. Nikt się z nami nie będzie liczył. Wszyscy wiemy co się dzieje z upadłymi (nadmiernie zadłużonymi) firmami. Nasi wierzyciele będą nam dyktować swoje warunki. Wydatki socjalne państwa będą poniżej potrzeb i oczekiwań.

Czy nie mamy żadnej szansy na uniknięcie takiego czarnego scenariusza? Czy mamy szansę na wyhamowanie lawinowo rosnącego zadłużenia publicznego? Mamy do wyboru dwa sprawdzone wzory na skuteczne prowadzenie polityki „zaciskania pasa”: Chiny i Szwajcarię. Model chiński pomimo, że niezwykle efektywny, nie wchodzi w naszym przypadku z różnych względów w rachubę. Jedyną naszą szansą jest zastosowanie modelu szwajcarskiego tj. praktyczne zastosowanie demokracji bezpośredniej.

Szwajcarzy uczyli się DB całe wieki

Swoją dojrzałość obywatelską wykazali m. in. w referendum w 2002 roku na temat tzw. ustawy „hamującej” dług publiczny. W czasie prosperity lat 90-ych ubiegłego wieku Szwajcarzy zadłużyli się do wysokości ok. 55 proc. PKB. Racjonalnie myślący ich przedstawiciele uchwalili ustawę wymuszającą zmniejszenie tego zadłużenia. Określili ją opisowo „Hamulec zadłużenia publicznego” w której oczywiście podstawowym elementem były ograniczenia świadczeń socjalnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.