Facebook Google+ Twitter

Test rakiety wielokrotnego użytku zakończył się sukcesem. Rakieta New Shepard powróciła bezpiecznie na Ziemię (wideo)

Rakieta New Shepard należąca do firmy Blue Origin przeszła 23 listopada do historii. Obiekt najpierw wzniósł się w przestrzeń, by później bezpiecznie wylądować na Ziemi.

 / Fot. Blue Origin23 listopada rakieta New Shepard została wystrzelona z lądowiska w Teksasie. Po osiągnięciu 100,5 km wysokości obiekt powrócił na Ziemię i bezpiecznie wylądował.

Jak wyglądał manewr? 1,5 km nad Ziemią uruchomione zostały silniki, które spowolniły prędkość spadania. 15 metrów nad gruntem New Shepard "zawisł" i dokończył manewr lądowania. Było ono bardzo precyzyjne. Obiekt znalazł się 1,37 m od środka lądowiska.

 / Fot. zrzut ekranu/YouTubeTo jednak nie koniec. Rakieta New Shepard wyniosła w przestrzeń sześcioosobową kapsułę. W przyszłości będzie ona wykorzystywana komercyjnie. Blue Origin chce zaoferować m.in. turystyczne loty na orbitę, podczas których uczestnicy zobaczą Ziemię z przestrzeni kosmicznej oraz doświadczą nieważkości. 23 listopada pusta kapsuła bezpiecznie wylądowała na spadochronach.

Próba miała ogromne znaczenie. Firmie Blue Origin należącej do właściciela Amazonu, Jeffa Bezosa, udało się to, co do tej pory nie wychodziło koncernowi SpaceX. Ten ostatni realizuje orbitalne loty zaopatrzeniowe dla NASA. Od miesięcy trwają próby odzyskiwania rakiet na specjalnych platformach. Do tej pory kończyły się fiaskiem. Cel tych zabiegów jest prosty: stworzyć system umożliwiający wielokrotne wykorzystywanie rakiet i w ten sposób znacząco obniżyć koszty lotów w kosmos.

Czytaj także: Mars będzie miał pierścień podobny do Saturna? Może on powstać z gruzów księżyca Czerwonej Planety


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.