Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7643 miejsce

"Testament Teodora Sixta" w Bielsku-Białej

– To miasto to wampir Teo! – czyli opowieść o dwóch miastach i rzece. Warto zobaczyć!

Sztukę o Bielsku - Białej wyreżyserował Robert Talarczyk, a scenariusz napisał dziennikarz Artur Pałyga, autor reportaży publikowanych w Gazecie Wyborczej , Rzeczypospolitej i Tygodniku Powszechnym oraz książki Kołchoz imienia Adama Mickiewicza , w której przedstawił niezwykły portret współczesnej Białorusi.

"Testament Teodora Sixta" obficie czerpie z historii Bielska, które w XIX wieku było włókienniczą potęgą. Jako pierwsze miasto w Polsce miało sieć telefoniczną, elektryczną linię tramwajową oraz elektryczne oświetlenie. Mieszkańcami, bardziej niemieckiego niż polskiego Bialitz, byli Niemcy, Żydzi i Polacy (w tej kolejności). Po II wojnie światowej miasto zaczęło podupadać, z powodu wysiedleń dawnych mieszkańców oraz polityki władz PRL.

- To był dla naszego miasta wspaniały okres, złoty wiek. Bielsko z niewielkiego ośrodka sukienniczego przekształciło się w duży ośrodek przemysłowy i jedno z najważniejszych miast w monarchii habsburskiej. Nic dziwnego, że do tego bogatego i dynamicznie rozwijającego się miasta zaczęli przybywać z różnych stron ludzie marzący o zarobieniu wielkich pieniędzy. Wśród tych przybyszów był też Teodor Sixt, postać niezwykle tajemnicza, dla którego Bielsko było chyba czymś w rodzaju ziemi obiecanej - mówi Artur Pałyga.

Do tej ziemi obiecanej, niemal dwieście lat później przyjeżdża pewien reżyser z Polski. Ma nakręcić sztukę o Bielsku-Białej, lecz nijak mu to nie wychodzi. Widz staje się świadkiem groteskowej próby, kiedy XIX wieczna elita miasta tańczy na balu, przy okazji przedstawiając się publiczności. Sceny pachną tandetą. Reżyser się denerwuje. Kiedy zostaje sam ze swoją asystentką, atmosfera się zagęszcza (świetna muzyka!). Ktoś chodzi po balkonach pustego teatru, na drugim planie kroczy biała dama. Przenosimy się w czasie i przestrzeni. Jesteśmy teraz w XIX wieku w willi Teodora Sixta, gdzie gości on swych przyjaciół oraz Juliana Ochorowicza - słynnego filozofa, wynalazcy, a także badacza zjawisk paranormalnych. Przeprowadzany jest pewien eksperyment spirytystyczny, który na celu ma przyzwanie duchów z przeszłości. To najmroczniejsze sceny "Testamentu Teodora Sixta".


Sztuka jest osadzona na dwóch płaszczyznach: przeszłości i teraźniejszości. Na scenie pojawiają się zarówno bojowe pracownice hipermarketów, jak i opętany wizją artysta czy nawet kółko miłośników teatru ze swoim rymowanym spektaklem o pracy tkaczy. To wszystko jest jednak częścią całej tkaniny - miasta, którego nie sposób zrozumieć, patrząc jedynie na rozkład ulic. Trzeba wyobrazić sobie, co znaczy cisza tysiąca stojących krosien. Usłyszeć głosy mieszkańców w języku polskim, niemieckim i jidisz. Tych co już odeszli i tych, którzy jeszcze żyją; posłuchać wywiadu młodego dziennikarza z właścicielami upadłych fabryk.

Takich oryginalnych wywiadów, które przeprowadzał sam Pałyga w sztuce jest wiele. Często tylko w formie kilku zdań, np. o historii jakiejś rodziny z kresów czy pracy szwaczki w jednym z zakładów. Rysuje to niezwykły obraz pewnej tragedii, ale i epickości miasta. Rewolty wyzyskiwanych pracowników, wkroczenie armii cesarskiej, cierpienie dziecka zamurowanego w piwnicy czy loże masońskie. To wciąż kolejne nici układające się w pozornie chaotyczny wzór, który w jakiś magiczny sposób tworzy gobelin miasta. – To miasto to wampir Teo! – krzyczy zrozpaczona Johanne do męża.

Sztuka ma swój uniwersalny wydźwięk. Przedstawia problem miast i całych społeczności, które pół wieku temu utraciły swoją historię. Dziś tak trudno mówi się o przeszłości, która wydaje się wstydliwym tematem. W dobie postmodernizmu, szukanie swojej tożsamości nabiera nowego znaczenia...

Sztukę można było oglądać w Teatrze Polskim w Bielsku - Białej przy ul. 1 Maja 1 już od 10 listopada 2006 roku. Zainteresowanych zapraszam na stronę internetowej teatru www.teatr.bielsko.biala.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.