Facebook Google+ Twitter

"Testament życia" będzie obowiązwał niemieckich lekarzy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-18 19:03

Niemieccy lekarze będą musieli wypełnić wolę pacjentów, którzy sporządzą tak zwany "testament życia". Bundestag zdecydował, że dyspozycja pacjenta będzie dla lekarza wiążąca także wówczas, jeśli chory wyrazi wolę, aby nie podtrzymywać go na siłę przy życiu.

Decyzja niemieckich deputowanych kończy sześcioletnią debatę na ten temat. Po raz pierwszy też wprowadza regulacje prawne dotyczące "testamentów życia".

Ta forma wyrażania woli przez pacjentów jest w Niemczech popularna i do tej pory "testament życia" sporządziło 9 milionów osób. Dyspozycje pacjentów nie była jednak dotąd wiążąca dla lekarzy, którzy często podejmowali decyzje wbrew woli chorych. Sprawy trafiały do sądów, których wyroki były niejednoznaczne.

Przyjęta przez Bundestag ustawa nakłada na lekarzy obowiązek wykonania zaleceń pacjenta, który będąc pod opieką lekarską nie jest w stanie wyrazić swojej woli, ale wcześniej spisał "testament życia". W sytuacji, gdy nie ma szans na ratunek, chorzy mogą zrezygnować z bezskutecznego podtrzymywania życia.

Ich dyspozycja musi jednak dotyczyć konkretnej sytuacji, w jakiej znajdzie się pacjent. Nad wypełnieniem "testamentu życia" czuwać mają opiekunowie lub pełnomocnicy osób chorych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ktoś w tytule "Testament życia" będzie obowiązwał niemieckich lekarzy" literę zjadł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.