Facebook Google+ Twitter

Testy na prawo jazdy będzie można zaskarżyć!

Problem coraz mniejszej zdawalności egzaminów na prawo jazdy ma rozwiązać projekt zmian w ustawie o kierujących pojazdami – informuje „Rzeczpospolita”. Przewiduje on dopilnowanie, by przebiegał on na takich samych zasadach w całej Polsce i pod nadzorem ministra.

 / Fot. Matthias93Coraz mniej osób zostaje kierowcami. Od 19 stycznia 2013 roku egzamin zdaje średnio 20-30% wszystkich zdających. Wyniki w pierwszych dniach od wejścia przepisów były jeszcze gorsze, nawet 8% - podaje TVN24. Pytania są na tyle zaskakujące, że do nowego egzaminu nie potrafią skutecznie przygotować kursantów same szkoły nauki jazdy.

Poważny błąd

„Właścicielami praw majątkowych do części teoretycznej państwowego egzaminu stały się firmy i minister do jakości pytań dziś nic nie ma. Nie wiadomo nawet, kto jest ich autorem. To bardzo poważny błąd” - tłumaczy poseł Jerzy Polaczek, były minister transportu, autor interpelacji kierowanych do ministra transportu w sprawie efektów nowych egzaminów.

Firmy odpowiadające obecnie za przygotowanie pytań bronią się przez zarzutami, by były one w jakikolwiek sposób absurdalne. Zaprzeczają temu oblani kursanci. Problem polega na tym, że w tym momencie nie ma możliwości sprawdzenia tego – „bazy pytań są tajne” – czytamy na stronie „Rzeczpospolitej”. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że minister transportu zrzekł się od stycznia wszelkiego nadzoru nad pytaniami. Uniemożliwia to ewentualne zaskarżenie ich przez przyszłych kierowców.

Mają to zmienić nowe przepisy – projekt zmian jest już gotowy. Przewiduje on, że „wszystkie pytania na egzamin teoretyczny na prawo jazdy będą zatwierdzane przez ministra transportu. Zmiana ma wyeliminować te absurdalne – podaje „Rz”. Oznacza to także dla wszystkich niezadowolonych możliwość zaskarżenia ich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.