Facebook Google+ Twitter

TGV, czy to pociąg czy sen ?

Trudno nam, Polakom uwierzyć, że istnieją miejsca na świecie, gdzie pasażerowie nie narzekają na kolej, gdzie pociągi są czyste, bszybkie i punktualne. Funkcjonują w taki sposób od wielu lat, a ich standard stał się normą.

System TGVhttp://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:TGV-Paris.Gare.de.Lyon.2007.JPG&filetimestamp=20070819182644 / Fot. WIKIPEDIANajbardziej rozwinięta sieć szybkich pociągów pasażerskich w Europie posiada Francja . Rewelacyjnie działający system szybkiej kolei TGV rozpoczęto realizować w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Inicjatorem były państwowe koleje francuskie SNCF. Zaprojektowano i zbudowano specjalny tabor. Wytyczono nowe trasy i w ciągu kilku lat zbudowano od podstaw nowe torowiska oraz dworce. null
Linie kolejowe TGV, podobnie jak autostrady, są ogrodzone i bezkolizyjne. Nie mają żadnych krzyżówek z drogami kołowymi oraz zwykłymi liniami kolejowymi. Są odpowiednio wypoziomowane i wyprofilowane. Efekt szokuje przybysza z Polski. Prędkość pociągu sięga 300 km /h, a komfortu nie można porównać z żadnym środkiem komunikacji publicznej w Polsce. Nie ma tłoku, wstrząsów i turbulencji. Francuskie linie lotnicze Air France już dawno przegrały konkurencję na wewnętrznych liniach we Francji, dlatego też zawarły przymierze z SNCF, tworząc wspólne serwisy lotniczo-kolejowe. Pasażer dostaje do ręki jeden wspólny bilet, pozwalający na skorzystanie z obu skorelowanych czasowo środków transportu. Oczywiście, rezerwacje i zakup można zrealizować on-line nie wychodząc z domu.

Własne doświadczenia z TGVKilka razy korzystałem z tego typu wspólnego serwisu Air France i TGV. Chcąc dotrzeć z Warszawy do Lille lub z powrotem, on-line rezerwowałem opłacałem bilet, drukując sobie potwierdzenie rezerwacji. Leciałem samolotem z Warszawy na lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu, odbierałem bagaż i schodziłem do znajdującego się poniżej dworca TGV Gare Nord. Tam pokazywałem w wyznaczonym okienku bilet /potwierdzenie rezerwacji, otrzymując w zamian specjalny bilet TGV z numerowanym wagonem i miejscem.
Pociąg bezszelestnie podjeżdża na 3 minuty przed odjazdem. Wagony zawsze zatrzymują się dokładnie w wyznaczonych sektorach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

"Drogi Panie!Już nikogo,kto porusza sie po Polsce nie szokuje superszybka sieć TGV"
hmmm ciekawi mnie gdzie Polskie pociągi osiągają taką prędkości bo ja juz sie pogubiłem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zważmy też na fakt, że francuskie "Ty Ży Wy" jeździ od roku 1994, a od kiedy PKP udostępnia nam swoje "szybsze" pociągi...Pewnym jest, że nawet jeśli Polska będzie posiadała kiedyś szybką kolej, to nie będzie potrafiła tego dobrze wykorzystać i będzie to wciąż POLSKIE TGV...o małym zasięgu i nie dla wszystkich. Plus de vie dans votre vie... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Robercie,
Pisze Pan:
"Drogi Panie!Już nikogo,kto porusza sie po Polsce nie szokuje superszybka sieć TGV"

Hmmm....szokujace twierdzenie. Jestem pewien, ze kazdy kto mial okazje jechac superpociagami we Francji czy Japonii jednak zauwazy "delikatną" różnicę. Opłacalnośc ekonomiczna takich przedsięwzięc nalezy zawsze rozpatrywac w skali makro (np łacznie z wyceną czasu zaoszczedzonego przez pasazerów, zaoszczedzonym paliwem do samochodów, zmniejszeniem ruchu samochodowego i spadkiem liczby wypadkow oraz korzysciami jakie uzyskują miasta połaczone taka siecią ).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Francuzi maja powód do domy. TGV to wspaniałe rozwiązanie. "kelejostrady" , to jest to! ekologiczne, energooszczędne, wygodne i szybkie. Włosi siłują naśladować. ale trochę kiepsko im to idzie. Niemcom chyba lepiej.
Szwajcarzy także postawili na kolej. Buduję teraz sieć tak, aby tranzyt 40 tonowych ciężarówek odbywł sie na szynach. Tzn. przez całą Szwajcarię ciężarówki przejeżdzać będą na szynach.
Już teraz można odbywać spore odcinki na platformach kolei przez ALpy. Jest tez możliwość samochodami osobowymi. Z Basylei do Hamburga albo Berlina. A z Lichtenschteinu do Wiednia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.