Facebook Google+ Twitter

"The biking book of Iceland" - przewodnik po krainie lodu i ognia

Na międzynarodowym rynku wydawnictw turystycznych poświęconych Islandii ukazała się prawdziwa perełka. "The biking book of Iceland", Ómara Smári Kristinssona, to kompedium wiedzy o możliwości i sposobie zwiedzania Islandii… na rowerze.

Okładka pierwszej części serii The biking book of Iceland / Fot. Ómar Smári KristinssonÓmar Smári Kristinsson, przystępując do opracowania serii przewodników dla rowerzystów, połączył w jedno kilka pasji. Nade wszystko miłość do swojego kraju, rysunek, fotografowanie i jazdę na rowerze. Do nich dołączyła, niewątpliwie, chęć podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z rozsianymi po świecie sympatykami Islandii i rowerzystami.

Pierwsza część serii, The Westfjords, obejmuje Fiordy Zachodnie, region administracyjny w północno-zachodniej Islandii. Na 112 stronach Autor przedstawił swoje propozycje czternastu jednodniowych tras rowerowych w tym rejonie wyspy. Określenie "jednodniowe" należy, oczywiście, traktować umownie. Autor, już na początku rozdziału, opisującego daną trasę, podaje informację o faktycznym czasie, jaki jemu osobiście zajęła dana wycieczka. Najkrótsza, dedykowana rodzinom, to trasa na godzinę, dwie, najdłuższa zajęła Autorowi dwanaście i pół godziny.

W tym wyróżnionym edycyjnie miejscu, które można by nazwać metryczką trasy, przeczytamy krótkie informacje o innych faktach, najistotniejszych do podjęcia decyzji o podróży właśnie tą drogą. Przede wszystkim o długości szlaku (z podziałem na odcinki drogi asfaltowej, drogi niedostępnej dla zwykłych, "ulicznych" rowerów i odcinkach wzniesień). W metryczce przeczytamy także o obecności wody pitnej i ostrzeżenia o problemach z zasięgiem łączności telefonicznej.

Po krótkim wstępie Autor przystępuje do opisu trasy, który podzielił na trzy podrozdziały: Opis trasy (Circuit description), Dygresje (Digressions) i Informacje lokalne (Local knowledge).

Autorskie rysunki Ómara Smári Kristinssona dodają przewodnikowi waloru malarskiego albumu. / Fot. Fragment książki Kiedy już wybierzemy trasę dla siebie i wczytamy się w rozdział, który ją opisuje, dowiemy się, co ciekawego czeka nas po drodze. Poznamy charakterystykę terenu i przeczytamy o dostępności ciepłych źródeł, w których można poddać zmęczone stopy terapeutycznej kąpieli (z zaznaczeniem czy są na terenie prywatnym, czy nie).

Opis "formalny" uzupełnia rys historyczny i fragmenty legend, nawiązujących do historii Islandii i jej pierwszych osadników. Niejednokrotnie spotkamy w opisach tras subiektywne refleksje autora, okraszone nutą humoru czy lekkiej ironii.
Ómar Smári Kristinsson, mieszkaniec Islandii, rozumie nieuchronność zmian cywilizacyjnych, ale czasami wyraża także swoją dezaprobatę dla inwestycji, które na zawsze zmieniają surowy, naturalny krajobraz wyspy - w industrialny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

To cenna książka. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.08.2012 17:46

Taki poradnik to perełka dla rowerzystów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za komentarze Kris, Kamilo i malby. Mnie urzekły zwłaszcza zdjęcia i opisy. Zbieram te obrazy i okruszki wiedzy o tej niesamowitej wyspie od czasu ... Festiwalu Filmów ... Podwodnych na Elbie w 1998 r. Nie pamiętam właściwej nazwy tego festiwalu, ale pamiętam, że lało jak z cebra a my zmierzaliśmy do kina (kilkanaście km od portu Portoferraio) na wypożyczonych .... motorach :) Może kiedyś na własne oczy zobaczę ten księżycowy krajobraz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
malby
  • malby
  • 27.08.2012 22:39

Świetny pomysł z tym przewodnikiem dla rowerzystów, miłośnicy dwóch kółek na pewno cieszą się z jego wydania, szczególnie ci, którzy zamierzają zwiedzić Islandię. Zresztą, po obejrzeniu na Panoramio zdjęć Omara jestem pewna, że książka jest perełką nie tylko ze względu na porady rowerowe, ale również dlatego, że zawiera wspaniałe zdjęcia i opisy pięknej Islandii. Gratuluję Omarowi i biegnę szukać książki w necie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamila
  • Kamila
  • 26.08.2012 14:35

Miałam okazję przestudiować tę pozycję i chyba nie ma dla niej lepszej reklamy jak to, że po prostu chce się wsiąść na rower i zwiedzić na nim ten wyjątkowy kraj.. Kocham rower, a Islandia czaruje mnie na zdjęciach i w opowieściach od dawna, więc oczywiście pomysł ten trafił na moją listę życiowych celów do zrealizowania, a książka na listę absolutnych must have.. :) Mam wrażenie, że mało kto po jej lekturze oprze się chęcie odbycia takiej właśnie rowrerowej podróży życia..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kris
  • Kris
  • 26.08.2012 14:13

Fajna książka, zarówno dla fotografów jak i dla rowerzystów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.