Facebook Google+ Twitter

"The Economist": Kraje postkomunistyczne odwrócą się od Zachodu

Kazachstan, Ukraina, Gruzja i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej w 2012 roku odwrócą się od Zachodu - przewiduje "The Economist". W gronie tych państw publicysta Edward Lucas wymienia również Polskę i zapowiada, że nasza polityka zagraniczna będzie jeszcze bardziej pragmatyczna, przede wszystkim wobec Rosji i Niemiec.

 / Fot. Beax, GNU1.2Europy Środkowej i Wschodniej nie fascynuje już Zachód. Pogrążonej w kryzysie Unii brakuje zdecydowanego i silnego przywódcy, słabnie tempo wzrostu gospodarczego. Zachód znalazł się w impasie i nie jest już tak atrakcyjnym partnerem jak kiedyś.

Czytaj także: Unia Europejska rozpadnie się? Europa według "Wall Street Journal"

Gruzja, Kazachstan i Ukraina nie chcą już przyjmować rad od polityków, którzy sami się do nich nie stosują. Jak pisze Edward Lucas w "The Economist", Zachód wskazuje ścieżkę dotyczącą polityki pieniężnej, a sam "dla zamaskowania niepowodzeń polityków" dodrukowuje pieniądze w bankach centralnych.

Publicysta uważa, że wśród postkomunistycznych krajów, które przestaną naśladować Zachód, znajdzie się także Polska. Zmieni się nasza polityka zagraniczna - zaczniemy stopniowo odchodzić od postawy proamerykańskiej na rzecz pragmatyzmu, przede wszystkim wobec Rosji i Niemiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Brawo!
Przewidzieli coś co dzieje się co najmniej od września!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pragmatyzm
  • Pragmatyzm
  • 02.01.2012 09:14

Z tym się zgadzam;Pragmatyzm wobec :Niemiec, Rosji , Francji,a w szczególności USA ,GB .
Czym szybciej się odsuniemy od USA i jego gorliwego sojusznika GB-tym lepiej dla naszej gospodarki i pokojowego nastawienia naszej armii (wyplatamy się wreszcie od zbrodniczego współuczestniczenia w wojnie w Afganistanie) !
Musimy jeszcze ściślej się zintegrować z armią państw europejskich ,a znacznie rozluźnić po tym względem współprace z USA (wykiwali nas z Irakiem , z offsetem na myśliwiec F-16 i wiele rzeczy , które są zatajane przed Polakami) !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.