Facebook Google+ Twitter

"The Economist": Polska zasługuje na szczególne uznanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-18 21:31

Dotknięte kryzysem rządy zachodniej Europy powinny brać przykład z dobrze radzących sobie państw Europy Wschodniej - pisze w najnowszym wydaniu wpływowy tygodnik "The Economist". Na szczególne uznanie zasługuje Polska - uważają analitycy magazynu.

Polska wśród nowych członków Unii stanowi osobną kategorię - pisze "The Economist". Dobry rząd i trochę szczęścia sprawiły, że był to jedyny kraj europejski, który w roku 2009 odnotował dodatni wzrost gospodarczy. To z kolei pomogło wszystkim partnerom handlowym Polski. W tym roku polski PKB wzrośnie o 2,5 procent - ponad dwa razy więcej niż w strefie euro - prognozuje "The Economist".

Inne kraje regionu też poradziły sobie nieźle. Słowacji pomógł program dopłat do nowych samochodów, Czesi mieli solidne banki. Choć nie było większych bankructw czy zamieszek, do bezpiecznej stabilności jest jednak wschodniej Europie jeszcze daleko - chociażby ze względu na starzejące się społeczeństwa, panoszących się polityków czy słabą infrastrukturę.

Mimo to znajdujące się w kryzysie Hiszpania, Portugalia, Grecja czy Włochy mogą się sporo nauczyć od swoich sąsiadów zza byłej żelaznej kurtyny - konkluduje "The Economist".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.