Facebook Google+ Twitter

The Economist: Ukraińcy nie mieli potrzeby korzystania z systemów przeciwlotniczych

"Nie ma już wątpliwości, że lecący nad wschodnią Ukrainą na wysokości 10 kilometrów samolot został zestrzelony przez rosyjskie rakiety ziemia-powietrze" - czytamy w "The Economist".

 / Fot. EPA/ROBERT GHEMENTDziennikarze "The Economist" zwracają uwagę, że w sprawie zestrzelenia malezyjskiego Boeinga 777 dysponujemy mocnymi poszlakami. Nadal jednak nie ma odpowiedzi na wiele pytań, które będą miały wpływ na przyszłość.

Rankiem, 17 lipca, dziennikarz Associated Press widział system Buk w pobliżu miejscowości Śnieżne w obwodzie donieckim. Rosjanin, dr Igor Sutyagin, ekspert zajmujący się bronią rakietową twierdzi z kolei, że 4 godziny przed zestrzeleniem Boeinga w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o pojawieniu się wyrzutni niedaleko miejsca katastrofy. Informacje o tym, że separatyści weszli w posiadanie systemów ziemia-powietrze pojawić się miały po raz pierwszy 29 czerwca. Pytanie jednak brzmi, czy zostały one ukradzione czy też dostarczyli je Rosjanie?

Kolejne pytanie, jakie zadaje "The Economist" dotyczy obsługi Buków bez rosyjskiej pomocy. Odpowiedź jest skomplikowana, bo z jednej strony do działania systemu potrzebna jest wyszkolona załoga, z drugiej częściowo przećwiczeni ludzie są w stanie obsłużyć system, nie zdając sobie w pełni sprawy z jego możliwości. 14 lipca doszło do zestrzelenia Antonowa 26 w obwodzie ługańskim. Samolot znajdował się na wysokości 6,5 km, był więc poza zasięgiem systemów "Strela" używanych przez rebeliantów. Poszlaki wskazują, że separatyści, którzy strącili MH17 myśleli, że celują w samolot wojskowy, a nie cywilny.

Z ujawnionych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy rozmów separatystów wynika, że dopiero na miejscu katastrofy dotarło do nich, że zestrzelili samolot pasażerski.

Zdaniem "The Economist" wszystko wskazuje na tragiczny w skutkach błąd niekompetentnych i lekkomyślnych rebeliantów, którzy mogli, ale nie musieli działać z poruczenia Rosji. Prezydent Putin próbował zrzucić winę na ukraińskiej wojsko. Według dziennikarzy brytyjskiej gazety teoria, że to Ukraińcy strącili samolot nie jest wiarygodna, bo tamtejsze siły zbrojne nie miały potrzeby stosowania systemów rakietowych przeciwko wrogowi, który nie posiadał samolotów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.