Facebook Google+ Twitter

The Grand Design - nowa publikacja Stephena Hawkinga i Leonarda Mlodinowa

Nie ma jednej teorii wszystkiego, jednego równania dla Wszechświata, nie ma jednej rzeczywistości... A Wielki Wybuch (do którego powstania przywoływanie Boga nie jest konieczne) był nieuchronną konsekwencją praw fizyki.

NASA StarChild image of Stephen Hawking / Fot. NASA, Wikipedia na licencji free (GNU)The Grand Design autorstwa znanego brytyjskiego fizyka Stephena Hawkinga oraz jego młodszego kolegi Leonarda Mlodinowa, jest ich drugą wspólną książką po "Jeszcze krótszej historii czasu". Tym razem naukowcy wątpią jednak w ostateczny triumf ludzkiego umysłu i w możliwość powstania kiedykolwiek teorii, która zdradzi nam jaki naprawdę jest ten świat i jakie rządzą nim prawa (teorii, która w pełni opisywać będzie wszystkie aspekty Wszechświata). Kwestionują też dotychczasowe, powszechne przekonanie, że istnieje jeden realny i niezależny od nas świat, który jest dostępny naszemu poznaniu. Zdaniem obu naukowców nie ma obiektywnej rzeczywistości, która byłaby niezależna od opisującej ją teorii.

Mechanika kwantowa - podstawowa teoria dla mikroświata - postawiła klasyczny świat fizyki na głowie. Według niej najmniejsze cząstki materii mają cechy, których nie można zmierzyć jednocześnie. W tej sytuacji od naszej tylko decyzji zależy, którą z wykluczających się cech (np. położenie lub prędkość) zmierzymy i poznamy. Tym samym mechanika kwantowa przyczyniła się również do powstania teorii naukowych (Hugh Everett III, David Deutsch) dotyczących istnienia Metawszechświata (Wieloświata) - idei istnienia wielu innych, oprócz nam znanego, wszechświatów. Innego rodzaju multiwersum opisane zostało w 11-wymiarowym rozszerzeniu teorii strun zwanej M-teorią, której zwolennikiem jest Hawking.

Stephen Hawkins na swym wykładzie "Jak zaczął się wszechświat?" mówił: Nasze
teorie prowadzą do czasów narodzin
[w wyniku tzw. Wielkiego Wybuchy] wszechświata, niemniej ludzie zawsze chcieli wiedzieć co wydarzyło się jeszcze wcześniej [...] Jednym ze sposobów zobrazowania sobie wszechświata jest wyrażenie go sobie jako pęcherzyka pary we wrzącej wodzie [metawszechświat]. Takie maleńkie wszechświaty pojawiają się spontanicznie znikąd. Większość z nich zapada się z powrotem w nicość, ale kilka jak nasz rośnie, aż powstaną w nich galaktyki i gwiazdy, a może nawet podobne nam istoty...

W pierwszych recenzjach The Grand Design zajmowano się jednak głównie tym, co publikacja mówi o Bogu. Fizycy przyjęli bowiem stanowisko (powtarzając niejako za żyjącym już 200 lat temu francuskim uczonym Pierre-Simonem Laplaceem), że Wielki Wybuch i jego konsekwencje są rezultatem praw natury i Bóg nie jest potrzebny żeby to wyjaśnić. Jak w tym przypadku zauważa Stephen Hawking: Bóg może istnieć, ale nie jest niezbędny oraz Nie ma potrzeby angażowania Boga, by podpalił lont i sprawił, że wszechświat zaczął działać... W wyniku tego książkę zgodnie krytykowali głownie duchowni katoliccy i anglikańscy - duchowni systemów kreacjonistycznych, zakładających stworzenie całego otaczającego nas świata przez istotę wyższą. Nie wszystkie systemy wyznaniowe negują jednak istnienie Metawszechświata czy nawet tego, że znany nam Wszechświat nie musi być jedynym...

Źródła:
Stephen Hawking zapewnia, że Bóg nie stworzył świata - Newsweek
Hawking: Jesteśmy jak rybki w akwarium - GW
Jak powstał Wszechświat - Discovery Science (YouTube).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy tekst. Podziwiam Stephena Hawkinsa, ale trzeba pamiętać, że te osiągnięcia zawdzięcza on dziewczynie, która (została jego żoną) sprawiła, że uwierzył w siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.10.2010 14:08

To niesamowity człowiek, który mi od lat imponuje siłą przetrwania i potęgą intelektu. Mając sprawne obie ręce i nogi czuję się wobec niego mały i niepełnosprawny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.