Facebook Google+ Twitter

„The Hunt For Gollum” – premiera niesamowitego fanfilmu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-05-06 20:25

Czy fanowski film za 3000 funtów może oddać ducha Tolkienowskich powieści i konkurować z hollywoodzkimi superprodukcjami? Obejrzyj „The Hunt For Gollum” i przekonaj się sam.

 / Fot. materiały promocyjneFanfilmy zwykle nie zachwycają. Owszem, ich twórcy mają zapał i ambicje. Jednak to zwykle zbyt mało w zderzeniu z brakiem doświadczenia, środków pieniężnych i sprzętu. Trudno się więc dziwić, że zazwyczaj wszystko kończy się jedną wielką klapą - spod rąk amatorów wychodzi tandetny półprodukt (o ile w ogóle wychodzi). Na szczęście zdarzają się też perełki. Jedną z nich jest „The Hunt For Gollum”. I to jaką!

Po tym jak na ekranach kin królowała hollywoodzka trylogia „Władca Pierścieni” trudno sobie wyobrazić, by ktoś mógł zbliżyć się klimatem do tolkienowskiej fantastyki bardziej niż filmy Petera Jacksona. A jednak! Debiutujący 3 maja „The Hunt For Gollum” jest tego bardzo blisko! I to beż wielomilionowego budżetu, najlepszych aktorów czy najnowocześniejszego sprzętu, bo film powstał za… niecałe 3000 funtów! Dokonał tego Chris Bouchard – wielki fan twórczości Tolkiena.

“The Hunt For Gollum” został nakręcony na podstawie części dodatków do „Władcy Pierścieni”. Głównym bohaterem jest w nim Aragorn, który wyrusza na poszukiwania Golluma – „największego łowcy i podróżnika w Śródziemiu”. Posłany przez Gandalfa potomek rodu Isildura musi go odnaleźć, aby odkryć prawdę o Pierścieniu na którym tak bardzo zależy Sauronowi.

Chris Bouchard kręcił film 2 lata przy udziale ponad setki ochotników – wolontariuszy. Nikt za to nie wziął pieniędzy. Produkcja jest całkowicie prywatna, niekomercyjna i nienastawiona na zyski.

Jak na fanfilm „The Hunt For Gollum” prezentuje się niesamowicie. Niejedna polska produkcja mogłaby pozazdrościć profesjonalizmu, dbałości o szczegóły i efektów. 40 minutowa historia wciąga i widz szybko zapomina, że mamy tu do czynienia z filmem niemal amatorskim. Jest oczywiście kilka błędów i niedociągnięć - animacje czasem wyglądają sztucznie i nieraz zdarzają się nietrafione ujęcia kamery. Są to jednak przypadki sporadyczne i prawie niezauważalne.

Ciężko uniknąć porównania do trylogii Petera Jacksona. Oczywiście niemal pod każdym względem „Władca Pierścieni” nowozelandzkiego reżysera króluje nad dokonaniem Boucharda. Trudno jednak, by było inaczej, szczególnie biorąc pod uwagę rozmach obu przedsięwzięć. Jest jednak jeden aspekt, pod względem którego „The Hunt For Gollum” nie odstaje od hollywoodzkiej superprodukcji - to odwzorowanie tolkienowskiego klimatu. Jest tu ta swego rodzaju magia, która od samego początku pochłania umysł i wyobraźnie widza.

Jak sami twórcy przyznają, jest to film od fanów dla fanów. A ich najwidoczniej nie brakuje – w przeciągu doby od premiery obejrzało go już co najmniej 200 tys. osób. I na pewno będzie ich dużo więcej. Bo „The Hunt For Gollum” jest naprawdę godny polecenia.

Oficjalna strona filmu „The Hunt For Gollum”
Obejrzyj za darmo z polskimi napisami

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Krzychu Kuczeba
  • Krzychu Kuczeba
  • 03.05.2011 22:12

ludzie dajcie ktoś link do filmu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na fanfilm, jest naprawdę dobry. Tylko czemu wszyscy są tacy wychudzeni? Ekipa chyba nic nie jadła odkładając pieniądze na zrobienie filmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.05.2009 13:39

Dziekuje za plusa. A wszystkich zaintersowanych tematem fanfilmow i poszukujacych podobnych perelek do „The Hunt For Gollum” zapraszam do przeczytania innego tekst mojego autorstwa, zatytulowanego "Subiektywny przegląd fanfilmów".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.05.2009 13:15

... po przeczytaniu recenzji i nawet krótkim oglądaniu produkcji nie chcę oceniać filmu (choć doceniam i montaż i całkiem fajny podkład) lecz to, że autor powinien uzyskać "licencję na pisanie". Podoba mi się to, co czytam.

Pozdrowienia ______ mkd

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.