Facebook Google+ Twitter

"The Independent": brytyjskie media powielają stereotypy o Polakach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-26 14:01

Najwyższy czas skończyć z "nierozsądnymi i błędnymi" komentarzami o Polakach w brytyjskich mediach. Apeluje o to na łamach londyńskiego dziennika "The Independent" konserwatywny poseł do Izby Gmin, Daniel Kawczyński.

Jego zdaniem najwięcej nieprawdziwych i dyskryminujących polskich imigrantów opinii publikowanych jest w programach radiowych i telewizyjnych BBC. W opinii posła obowiązuje w nich wciąż stereotyp "polskiego hydraulika", odbierającego miejsca pracy brytyjskim fachowcom.

Kawczyński podkreśla, że biali Polacy są łatwym celem ataków. Wyjaśnia, że gdyby podobnie negatywne i niesprawiedliwe komentarze pojawiły się w stosunku do Pakistańczyków lub Chińczyków, to media zostałyby natychmiast oskarżone o skrajny rasizm. Jego zdaniem, nie ma też nic bardziej błędnego, jak przekonanie, że Polacy "kradną" Brytyjczykom miejsca pracy. Jak podkreśla, przybysze z Polski zazwyczaj podejmują się wykonywać zajęcia, którymi Brytyjczycy gardzą lub nie potrafią ich robić. Pracowitość, przedsiębiorczość i elastyczność Polaków potwierdzają poważne analizy akademickie. Zgodnie z nimi, prawie 85 procent Polaków, którzy przyjechali w ostatnich latach do Wielkiej Brytanii, ma stała pracę. Wśród innych grup imigrantów z Europy Wschodniej odsetek ten wynosi 73 procent, natomiast tylko połowa przybyszów spoza Unii Europejskiej i strefy języka angielskiego ma pracę. Druga połowa korzysta z zasiłków.

Ponadto, Polacy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii na krótko. Mniej więcej dwie trzecie wraca do kraju po kilku lub kilkunastu miesiącach pobytu na Wyspach. Mimo to Polacy wnoszą liczący się wkład w społeczności lokalne, nie mówiąc już o podatkach, które zasilają brytyjski skarb państwa. Są przy tym energiczni. Wystarczy się przyjrzeć "niezliczonym" firmom zakładanym przez rodaków i rozwijających się w szybkim tempie. Podsumowując, Daniel Kawczyński pisze w "The Independent", że nieprzychylne komentarze mogą zrazić Polaków do Wielkiej Brytanii i skłonić ich do powrotu do ojczyzny, na czym brytyjska gospodarka tylko straci, a nie zyska.


R. Brzeski Londy/IAR/kk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.