Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26671 miejsce

"The Rising", czyli Bruce Springsteen śpiewa o miłości

Płyta Bruce Springsteen'a "The Rising" mimo, że wydana została w 2002 roku, nadal ma w sobie wiele aktualnych myśli, jest też arcydziełem pod względem muzycznym.

Bruce Springsteen. / Fot. AKPABruce Springsteen jest artystą tego samego kalibru co Bob Dylan czy Tom Waits. Zawsze mówi to, co chce powiedzieć i tworzy muzykę równie urzekającą, co jego koledzy po fachu. Mimo, że na rynku jest już najnowsze dzieło artysty - "Magic" chciałbym wrócić do krążka, który ujrzał światło dzienne sześć lat temu.

"The Rising", bo taki nosi tytuł, to płyta zawierająca duży ładunek emocji. Nie jest to materiał, którego można słuchać kompletnie nieprzygotowanym - warto wygospodarować sobie wolny czas, by z uwagą chłonąć kompozycje. A jest czego słuchać. Na całość albumu składa się piętnaście kawałków o różnej stylistyce. Dominują jednak refleksyjne, nostalgiczne opowieści o miłości ("You're missing" - utwór o tesknocie za kobietą).
Napotkamy tu też inną problematykę - kwestię akceptacji innych ludzi ("Let's be friends") i przywiązania do miasta ("My city of ruins").

Warto wyjąć z pudełka książeczkę i śledzić teksty. W nich zawarta jest cała magia płyty. Pierwszym utworem, który na pewno zwróci uwagę to "Waitin' on a sunny day". To przebojowy, pogodny numer i ozdoba koncertów. W refrenie dowiadujemy się, że I'm waitin', waitin' on a sunny day / Gonna chase the clouds away co znaczy tyle, że trzeba być cierpliwym, a wtedy na pewno pozbędziemy się smutków (chmury). Chodzi tutaj też o relację damsko-męską. Without you, I'm a drummer girl that can't keep a beat / An ice cream truck on a deserted street / I hope that you're coming to stay. Piękne, romantyczne - nie wymaga komentarza. Warto zwrócić uwagę na rewelacyjne solo na saksofonie.

Kolejnym przejmującym utworem jest "Nothing man". Rozpaczliwe wołanie do kobiety o zrozumienie. Around here, everybody acts the same / Around here, everybody acts like nothing's changed (...) Darlin' give me your kiss / Come and take my hand / I am the nothing man. Wystarczy zamknąć oczy, by wyobrazić sobie tę sytuację. Na mnie to zawsze działa, to piękna piosenka.

O wiele weselszym, lecz także traktującym o miłości, a raczej o rzeczach, które można zrobić z miłości jest "Countin' on a miracle". W dowcipny sposób Bruce śpiewa It's a fairytale so tragic / There's no prince to break the spell by potem dodać, zapewnić ukochaną, że I don't believe in magic / but for you I will / for you I will / If I'm a fool, I'll be a fool / Darlin' for you (czyli - Nie wierzę w magię / lecz dla Ciebie uwierzę / dla Ciebie uwierzę / jeśli mam być głupcem to będę / dla Ciebie kochanie). Wszystko przyprawione żywą grą zespołu i pełnym emocji wokalem.

W "Let's be friends (Skin to skin)" Bruce zachęca nas, byśmy rozmawiali ze sobą, mimo, że jesteśmy różni i mamy różne recepty na życie. I know we're different you and me / Got a different way of walkin' / The time has come to let the past be history / Yeah, if we could just start talkin'[i]. Wpadająca w ucho piosenka, z bardzo prostym, aczkolwiek ważnym przesłaniem.

Dochodzimy do "You're missing". Bardzo emocjonalnie opowiedziana sytuacja, gdy mężczyzna zostaje opuszczony przez kobietę i bardzo chce, żeby wróciła. Nastrojowa melodia i spokojny, lecz pełen bólu głos wokalisty buduje niezapomniany klimat. Powoduje to, że do tej piosenki będziemy wracać bardzo często. Children are asking / if it's alright / Will you be in our arms tonight? - gdzieś w środku utworu padają te słowa. Czuć, że jest to bardzo życiowa piosenka i aktualna. Zwracam uwagę na świetne budowanie nastroju cichego i smutnego domu - w pierwszych dwóch zwrotkach. Potem śpiewający tłumaczy jej, by wróciła bo jej dom na nią czeka (Your house is waiting).

Utwór "My City of ruins" jest wyrazem przerażenia i smutku jakie ogarnęło Amerykanów po 11 września 2001 roku. Utwór There's a blood red circle / on cold dark ground / and the rain is falling down przybliża postacie ludzi, którzy czują tak samo jak Springsteen - Young men on the corner / like scattered leaves / The boarded up windows / the empty streets. Artysta jednocześnie zachęca by wstać i walczyć, powstać by znów cieszyć się życiem (Come on, rise up!). Gorąco modląc się do Boga o wiarę, miłość i dobro chce by naród znów miał w sobie siłę.

Teksty są uniwersalne, jak i uniwersalna jest muzyka na tym krążku. Zarówno pod względem tekstowym, jak i wykonawczym to produkcja na poziomie światowym światowa czołówka. Lecz ja unikałbym takiego typu stwierdzenia. Mamy przed sobą po prostu piękną, wzruszającą i pełną emocji płytę, którą polecam każdemu, kto lubi przeżywać słuchanej muzyki. Bruce Springsteen w tym aspekcie jest mistrzem.

Na tej płycie z Bruce'm grają The E Street Band. Ta płyta jest pierwszą nagraną z nimi od czasów "Born in the USA" z 1984 roku.

Bruce Springsteen "The Rising" (2002)
1. Lonesome day 2. Into the fire 3. Waitin' on a sunny day 4. Nothing man 5. Countin' on a miracle 6. Empty sky 7. Worlds apart 8. Let's be friends (Skin to skin) 9. Further on (up the road) 10. The fuse 11. Mary's place 12. You're missing 13. The Rising 14. Paradise 15. My city of ruins

Bruce Springsteen - gitara, wokal, akustyczna gitara, harmonijka
Roy Bittan - klawisze, pianino, organy
Clarence Clemons - saksofon, chórki
Danny Federici - organy B3, vox continental, farfisa
Nils Lofgren - gitara, gitara slide, banjo, chórki
Patti Scialfa - chórki
Garry Talent - gitara basowa
Steven Van Zendt - gitara, chórki, mandolina
Max Weinberg - perkusja

Jako suplement polecam nagranie na dvd z trasy koncertowej pod tytułem "Live in Barcelona". Zespół wykonuje tam 11 piosenek z piętnastu i daje porywający spektakl. Gorąco polecam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

bardzo dobra robota

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.