Facebook Google+ Twitter

The Sun, the Sun blinded me

W pierwszym dniu 32 Warszawskiego Festiwalu Filmowego pokazano m.in. dzieło Państwa Sasnali pt. "Słońce, to słońce mnie oślepiło" nawiązujące do "Obcego" Alberta Camusa. Projekcja była międzynarodową premierą.

Ekran startowy Festiwalu / Fot. Witold Kossakowski Nowy film Anny Sasnal i Wilhelma Sasnala z kreacją aktorską Rafała Maćkowiaka pokazywany jest w ramach Konkursu Międzynarodowego WFF a ma za sobą już sierpniowy pokaz w prestiżowej sekcji Signs of Life Festiwalu w Locarno, której celem jest "badanie terytoriów granicznych języka filmowego, Wyświetlone na ścianach korytarza w Multikinie na ostatnim piętrze CH Złote Tarasy w Warszawie / Fot. Witold Kossakowski angażującego nowe formy narracji". Lista filmów, które zakwalifikowały się do sekcji Signs of Life znajduje się na stronie festiwalu. Nie jestem krytykiem / znawcą sztuki filmowej ale osobiście uważam film za nieudolną próbę ekranizacji mikropowieści autorstwa francuskiego pisarza i noblisty Alberta Camusa - "Obcego". Reklama 32 WFF w Multikinie / Fot. Witold Kossakowski Oczywiście w filmie spotkamy odwieczne mankamenty polskiego kina tj. dłużyzny, niewyraźne dialogi, przekleństwa i ordynarny język, obowiązkowe gołe cycki czy dużo papierosów. Ponadto film nawiązuje wprost do niedawnej linii politycznej, celnie zwanej „kulturą wstydu”, budując portret polskim złym nacjonalizmem, ksenofobią czy antysemityzmem, zacofanymi (czyt. modlących się przy zmarłym) katolikami, księdzem katolickim odmawiającym kremacji etc. Domyślam się że film kręcony był przed ŚDM. O ile rozumiem chęć sfilmowania „Obcego” przez pryzmat masowego napływu emigrantów na nasz kontynent a także potrzebę ukazania buntu jednostki wobec absurdu otaczającego świata to już nie rozumiem po co przy okazji deprecjonować i tak już niski autorytet Polaków w Europie. Dodatkowo film sprawia wrażenie kręcenia telefonem komórkowym, nie wiem czy było to zamierzone ale efekt kiepski. Takie sceny jak z joggingu (nadnaturalnie poruszającymi się obrazami) przyprawiają o ból oczu i głowy. Film, którego niestety nie mogę polecić. Wiele odcinków Magazynu Ekspresu Reporterów w telewizji publicznej jest ciekawszych i głębszych. Życie górą! Bilet na przedpremierowy seans / Fot. Witold Kossakowski
Informacyjnie - reżyseria: Anna Sasnal/Wilhelm Sasnal, scenariusz: Anna Sasnal/Wilhelm Sasnal, gatunek: dramat, produkcja: polsko-szwajcarska (Wilhelm Sasnal i galeria Hauser & Wirth Zürich Gallery)
Premiera: 21 października 2016.
Obsada: Rafał Maćkowiak - Rafał Mularz
Edet Bassey - Obcy
Małgorzata Zawadzka - Ola
Joanna Drozda - siostra Oli
Piotr Polak – adwokat
i inni
Czas projekcji: 74 minuty

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.