Facebook Google+ Twitter

"The Sunday Times": Jan Paweł II tuszował liczne afery pedofilskie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-04-06 07:45

Brytyjski "The Sunday Times" w swoim najnowszym wydaniu pisze, jakoby papież Polak wstrzymywał dochodzenie w sprawie austriackiego kardynała pedofila Hansa Hermanna Groëra. Ponadto miał promować postacie niektórych wyższych dostojników kościelnych mimo zarzutów, iż ci dopuszczali się molestowania chłopców.

Jan Paweł II/domena publiczna / Fot. AusirPodczas swego 26-letniego pontyfikatu Jan Paweł II rzekomo ukrywał również niezliczone przypadki tego typu nadużyć. Wszystkie te doniesienia mają rzucać cień na jego drogę do świętości.

Najbardziej poważny zarzut, jaki ujawnia "Sunday Times", dotyczy postawy polskiego papieża wobec jego przyjaciela kardynała Groëra. Miał on podczas dekad sprawowania posługi duszpasterskiej dopuścić się molestowania nawet 2 tys. chłopców. Nigdy nie spotkały go za to sankcje Rzymu.

W ubiegłym tygodniu po nabożeństwie na temat wyznania winy w katedrze pw. św. Stefana w Wiedniu następca Groëra kardynał Christoph Shonborn skrytykował sposób, w jaki władze kościelne zajmowały się tym skandalem. A także innymi przypadkami nadużyć wobec nieletnich.
Shonborn potępił "grzeszne struktury" wewnątrz Kościoła oraz sposoby "wyciszania" ofiar i "odwracania wzroku" od przypadków molestowania nieletnich.

Według Schonborna Joseph Ratzinger, wówczas prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, próbował wszczynać dochodzenia w sprawie nadużyć. Jego wysiłki jednak miał blokować - jak twierdzi "The Sunday Times" - "Watykan", co ma odniesienie do osoby Jana Pawła II.

"The Sunday Times" zapytał austriackiego kardynała czy - jego zdaniem - winno się wszcząć dochodzenie w sprawie roli polskiego papieża w ukrywaniu tego typu przypadków. Duchowny nie odpowiada wprost, tylko w następujący sposób: - Znam osobiście Benedykta XVI od 37 lat. To znajomość nacechowana życzliwością. Mogę stwierdzić z pewnością… iż podejmował on wysiłki, by nie ukrywać tych spraw, lecz by się nimi zajmować i prowadzić dochodzenia. Rzecz jednak nie zawsze spotykała się z aprobatą w Watykanie.

Skandal z udziałem Groëra wybuchł w 1995 r. Wtedy właśnie byli uczniowie szkoły katolickiej oskarżyli go o molestowanie seksualne. Opinia publiczna nie mogła powstrzymać oburzenia. Groër przestał pełnić swoją funkcję. Został przeorem klasztoru. Nigdy nie spotkała go kara. W 1998 r. opublikował niejasne przeprosiny. Później odszedł na emeryturę i do śmierci w 2003 r. przebywał w klasztorze żeńskim pod opieką sióstr zakonnych. Niektóre z jego ofiar otrzymały od Kościoła pieniądze
Jedną z ofiar austriackiego kardynała jest 54-letni dziś Michael Tfirst. Twierdzi on, iż już od lat 70. alarmował w tej sprawie wyższe władze kościelne. W 2004 r. Kościół miał mu wypłacić równowartość 3,3 tys. funtów w zamian za milczenie. - Nie ma wątpliwości, iż Ratzinger znał szczegóły raportów o przypadkach molestowania. Nie ma też wątpliwości, iż jego bezpośredni przełożony Jan Paweł II brał udział w systematycznym i zakrojonym na szeroką skalę procesie ich ukrywania - mówi Tfirst.

Kazimierz Sikorski

Czytaj więcej: polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Erwin
  • Erwin
  • 16.09.2012 02:26

ja po prostu w to nie wierze Jan Paweł II był wielkim człowiek i takim pozostanie.. w naszych sercach na zawsze.. kto mógł się dopuścić tych kłamstw i nie jasności kto, czy ten ktoś nie mia serce i rozumu . ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.