Facebook Google+ Twitter

The Tall Ships Races. Szczecin sierpniową stolicą światowego żeglarstwa

W Szczecinie, po raz drugi spotkały się załogi najpiękniejszych jachtów świata uczestniczące w międzynarodowych regatach żeglarskich The Tall Ships Races 2013. Tegoroczne regaty przeprowadzono na trasie Aarthus - Helsinki - Ryga - Szczecin.

Wały Chrobrego w Szczecinie. / Fot. Fot. Janina BieleńkoW niedzielę, od porannych godzin zapełniała się widzami wyspa Łasztownia i Wały Chrobrego. Wzdłuż brzegów Odry, w kilku rzędach zacumowały małe, duże i bardzo duże jachty. Idea spotkań największych żaglowców powstała w okresie międzywojennym. Na pierwszy, jeszcze nieoficjalny, zlot w Sztokholmie, w roku 1938, przybyło 20 żaglowców.
Polacy mogli zobaczyć największe żaglowce w Gdyni, dopiero w roku 1974. Była to zasługa załogi jachtu "Dar Młodzieży", która, startując do regat w 1972 roku, wygrała pierwszy etap wyścigu i utrzymała prowadzenie do końca. W następnych zlotach do międzynarodowych spotkań żaglowców dołączały kolejne polskie żaglowce.
 / Fot. Fot. Janina BieleńkoW tegorocznej edycji The Tall Ships Races 2013 można zobaczyć, m.in., wspomniany "Dar Młodzieży" - fregatę wyposażoną w 26 żagli o łącznej powierzchni 3015 m2, brygantynę "Iskra" - powierzchnia 15 żagli, to 909 m2, bryg "Fryderyk Chopin" z 22 żaglami o powierzchni 1200 m2. Niestety, w Szczecinie nie zobaczymy jachtów płynących pod żaglami, Już od Świnoujścia jednostki płynęły na silnikach. Do podziwiania pozostały zatem konstrukcje kadłubów, elementy takielunku i piękne galiony - rzeźby zdobiące dziób jachtu. Do zwiedzania pokładów i wnętrz statków od rana ustawiały się długie kolejki.
 / Fot. Fot. Janina BieleńkoJachty żaglowe, wykorzystywane obecnie do turystyki, wypoczynku i sportowych rywalizacji, w przeszłości
niejednokrotnie uczestniczyły w bitwach morskich o czym przypominały umocowane do pokładu statku armatki.
Wśród wielu autentycznych, starych żaglowców można spotkać pieczołowicie odtworzone repliki, jak np. rosyjski "Shtandart", zbudowana w 1999 replika fregaty z 1703 roku.
 / Fot. Fot. Janina BieleńkoDużą popularnością cieszyły się jachty zagraniczne - fregata "Christian Radich" z 1937 roku, bark "Cuauhtemoc" z 1982 roku, fregata "George Stage" z 1934 roku czy bark "Alexander von Humboldt II" z 2011 r.
Stare i nowe konstrukcie jachtów, wszystkie imponują swoim ogromem. Do obsługi żaglowców uczestniczących w regatach dobierane są załogi wielopokoleniowe. Z założenia na każdym jachcie 50 % załogi stanowi młodzież do 25 roku życia. Dobrą tradycją zlotu jest wymienianie się załogami. Daje to możliwość zawarcia przyjaźni i wzajemnego przekazywania wiedzy i umiejętności nautycznych. Jeden z trzech etapów regat, na trasie Helsinki - Ryga, miał taki towarzyski charakter.

Finał regat The Tall Ships Races 2013, to impreza pełna atrakcji nie tylko dla żeglarzy i miłośników żeglarstwa. Wesołe Miasteczko, jarmarki, pokaz ogni sztucznych, zawody sportowe, pokazy karate. Organizatorzy zadbali także o oprawę muzyczną. Gala Eska Music Awards, koncert kanadyjskiej wokalistki Nelly Furtado i liczne występy zespołów szantowych gwarantują każdemu dobrą zabawę.
Pożegnanie jachtów uczestniczących w zlocie zaplanowano na wtorek, 6 sierpnia.
 / Fot. Fot. Janina Bieleńko / Fot. Fot. Janina Bieleńko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wszędzie nie możemy być. Dziękuję autorce za przedstawienie ciekawego tematu . "Jeżeli nie wiesz do jakiego portu płyniesz, żaden wiatr nie będzie właściwy". Seneka Niech te żagle zawsze wiedzą dokąd płyną. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia, dane techniczne, detale szkutnicze, jednym słowem fachowe podejście do tematu. Pozdrawiam 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł i niesamowite łajby.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.08.2013 08:36

Podziwiałam te cuda tylko w telewizorni, niestety :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.