Facebook Google+ Twitter

The Times: Iran na ostatnim etapie badań nad bombą atomową

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-14 08:38

Iran prowadzi badania nad ostatnim elementem, potrzebnym do budowy bomby atomowej - tak wynika z dokumentów wywiadowczych, do których dotarł brytyjski dziennik "The Times".

Informacje pochodzą z irańskich materiałów wojskowych, które zawierają założenia czteroletniego planu testowania inicjatora rozpadu reakcji łańcuchowej. Jest to końcowy element niezbędny do budowy bomby atomowej i odpowiada za jej detonację.

Według zagranicznych agencji wywiadowczych, dokumenty pochodzą z 2007 roku, podczas gdy w 2003 roku Iran zadeklarował rezygnację z programu zbrojeń nuklearnych. Z informacji zdobytych przez azjatyckie agencje wywiadowcze wynika, że Iran rozpoczął realizację planu opisanego w materiałach w 2007 roku.

Eksperci nie mają wątpliwości, że zamierzeniem twórców projektu jest budowa broni atomowej, planowane testy nie mają bowiem zastosowania do celów cywilnych. Materiały opisują bowiem działanie tlenku deuteru, który wzmacnia reakcję łańcuchową i jest używany wyłącznie w konstrukcji broni atomowej.

Dokumenty wywiadowcze trafiły do rządów wielu zachodnich krajów oraz obserwatorów ONZ. Według ekspertów, dokumenty są najbardziej przekonującym dowodem na to, że Iran - wbrew swoim deklaracjom - dąży do budowy broni atomowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.