Facebook Google+ Twitter

The Visitor, czyli o emigrantach w USA

Film, którego reżyserem jest Thomas McCarthy, wszedł na ekrany w styczniu tego roku, ale temat, który w nim podjęto, pozostaje nadal aktualny.

 / Fot. PlakatPolski tytuł filmu brzmi „Spotkanie”, a sam projekt, choć sklasyfikowany jako melodramat, zawiera ważne wątki dokumentalne, podkreślające trudną sytuację nielegalnych imigrantów przebywających na terenie USA.

Trudny temat jest wręcz przemycany, nie czuć jego ciężkości, gdyż cały film utrzymano w lekkiej tonacji. Kolejny raz sprawdza się stwierdzenie, że muzyka łagodzi obyczaje. Gdzieś w tle grają bębny, a na pierwszym planie toczy się właściwa akcja.

Zawiązanie akcji jest dość banalne. Walter Vale jest od 20 lat wykładowcą. Znużony swą pracą usiłuje uczyć się gry na pianinie. W tej dziedzinie brakuje mu z kolei talentu. Znudzony życiem, oszukuje samego siebie i świat, że ma jeszcze jakąś pasję. Jego los ma zmienić nieoczekiwany wyjazd na konferencję do Nowego Jorku.

Tam w niespotykanych okolicznościach spotyka parę młodych imigrantów - Tereka (Haaz Sleiman) i Zainab (Danai Gurira), którzy przez pewien czas pozostaną w jego mieszkaniu. Walter nie tylko odkryje dzięki nim nowy talent - grę na bębnach, ale też radykalnie zmieni swoje życie. W najbardziej sielankowym momencie Terek, przebywający nielegalnie na terenie USA, zostaje zatrzymany i osadzony w Urzędzie Imigracyjnym. Walter chcąc pomóc przyjacielowi, poznaje okrutne zasady, którymi rządzą się instytucje deportujące ludzi.

Główną rolę Richard Jenkins odegrał znakomicie, co potwierdza jego nominacja do Oscara 2009 w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. O wadze tematu, ukazującego trudną sytuację emigrantów po zamachu na World Trade Center, nie ma co dyskutować. Wątpliwa jest jedynie banalność niektórych wątków, jednak w wypadku tej produkcji treść przewyższa formę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pewnie długo jeszcze będzie leciał tu i tam:) Świetny film)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.