Facebook Google+ Twitter

The Warsaw Korean Film Festival 2016 rozpoczęty

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2016-10-27 18:03

W warszawskim kinie Kultura rozpoczęła się druga edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich. W programie znalazło się 7 znakomitych filmów, które odniosły artystyczny i komercyjny sukces w Korei Południowej i na świecie.

Królewski krawiec. / Fot. mat organizatoraWzrost znaczenia kultury południowo koreańskiej zwane Hangul czyli Koreańską falą obserwuje się od początku lat 90tych ubiegłego wieku. Wtedy to Korea Płd. odnowiła gospodarcze stosunki z Chinami. Droga na zachód okazała się żyzną glebą dla kultury koreańskiej – początkowo głównie muzyki pop, zwanej K-popem, później także seriali telewizyjnych i przemysłu filmowego. Władze w Korei szybko zauważyły potencjał dyplomatyczny - swoiste soft power swojego kraju – wynikający z większego zainteresowania Europejczyków rodzimą kulturą i znacznie zwiększyły wydatki przeznaczane corocznie na wsparcie przemysłu filmowego i rozrywkowego. Kino koreańskie zaczęło się dynamicznie rozwijać, odnosząc sukcesy na festiwalach w Cannes, Wenecji oraz na licznych międzynarodowych festiwalach filmów azjatyckich. Wraz z wielkim sukcesem Oldboy’a Park Chan-wooka w 2003 roku, świat zwrócił oczy w stronę kinematografii koreańskiej. O południowokoreańskich filmowców upomniało się także Hollywood. Oldboy doczekał się swojej amerykańskiej wersji w 2013 roku , a w 2015 roku Park Chan-wook nakręcił swój hollywoodzki debiut Stoker.

Filmy z kraju kimchi biją w swojej ojczyźnie rekordy frekwencyjne, nierzadko są oglądane przez wielomilionową widownię. Podczas drugiej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich zobaczymy m.in. Weterana z 2015 roku, jeden z największych hitów w historii kinematografii koreańskiej, który obejrzało ponad 13 mln widzów. Dla porównania, Listy do M, najchętniej oglądany film w Polsce w tym samym roku, zgromadził 2.8 mln widzów.

Festiwal otworzył hit tegorocznego festiwalu w Cannes,"Służąca", wyreżyserowany przez twórcę Oldboy’a, Park Chan-wook’a. Film został przyjęty niezwykle ciepło wśród gości zaproszonych na galę otwarcia oraz publiczności.

Ideą jest promowanie kultury koreańskiej w Polsce. Dlatego oprócz filmowych pokazów organizatorzy zapraszają również do Klubu Filmowego The Warsaw Korean Film Festival 2016. Program spotkań towarzyszących pozwala poznać wciąż nieodkrytą dla Polaków Koreę, a w szczególności lepiej zrozumieć język pochodzących z tego rejonu świata filmowców.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.