Facebook Google+ Twitter

"The Washington Post" sprzedany właścicielowi Amazonu. Czy Bezos uratuje gazetę?

Jedna z najstarszych amerykańskich gazet - "The Washington Post" - została sprzedana twórcy i właścicielowi firmy Amazon. Jeff Bezos kupił tytuł za 250 milionów dolarów.

Wejście do redakcji dziennika / Fot. flickr.comDziennik sprzedał dotychczasowy właściciel Donald Graham. Gazeta należała do wydawnictwa Washington Post Company. Transakcji osobiście dokonano w poniedziałek, a Jeff Bezos stanie się prawnym właścicielem za około 60 dni. Założyciel sklepu internetowego Amazon zapłacił za "The Washington Post" 250 milionów dolarów. Wcześniej gazeta należała do rodziny Grahamów. Zarządzali nią 80 lat. Jednak jej kondycja finansowa nie była najlepsza, a nakłady coraz bardziej spadały.

Jeff Bezos na pewno wprowadzi nowe pomysły, mające na celu polepszenie sytuacji tytułu na rynku. Jak na razie nowy szef nie zamierza zwalniać dotychczasowych pracowników. Swoje stanowiska zachowają wydawca Katherine Weymouth oraz redaktor naczelny Martin Baron. Bezos spotkał się ze wszystkimi pracownikami firm, ogłaszając transakcję.

- Wszyscy, którzy byli w tym pokoju wiedzą, jak bardzo Don i Katharine kochają tę gazetę oraz jakie musi to być trudne dla nich - powiedział zaraz po spotkaniu wydawców z pracownikami, wyraźnie wzruszony David Ignatius, dziennikarz "The Washington Post".

Dziennik z tradycjami


"The Washington Post" powstał w 1877 roku i jest najstarszą gazetą codzienną w Waszyngtonie. Tytuł zdobył największą popularność w latach 70. podczas afery "Watergate". Reporterzy Bob Woodward i Carl Bernstein przyczynili się do wykrycia nieprawidłowości w Białym Domu oraz późniejszej dymisji prezydenta Nixona. Gazeta od osiemdziesięciu lat była własnością rodziny Grahamów, którzy po aferze Watergate stanęli w obronie swoich dziennikarzy. Dziś dojrzeli do podjęcia decyzji o sprzedaży.

Duży wpływ na ostateczny werdykt miała sama osoba Jeffa Bezosa, którego biznesowe rozwiązania pomogą utrzymać "Washington Post" na rynku. Graham powiedział, że "The Post" może przetrwałby nadal pod rządami całej spółki, ale nie mógłby się dalej rozwijać. Były właściciel gazety nie stwierdził, że sprzedaż jednoznacznie gwarantuje sukces, ale na pewno daje ona większą szansę na jego osiągnięcie.

Media przypomniały także historię sprzed kilku lat, kiedy to Graham chciał wykupić akcję nieznanego jeszcze wtedy Marka Zuckerberga, twórcy Facebooka. Graham tworzył wtedy stronę internetową "Washington Post", a Zuckerberg szukał inwestora dla swojego serwisu społecznościowego. Jednak właściciel gazety nie był dość uparty i w efekcie transakcja nie doszła do skutku. Gdyby dziś wydawnictwo Washington Post Company było udziałowcem Facebooka, raczej nie mogłoby narzekać na problemy finansowe. Wróćmy jednak do osoby nowego właściciela waszyngtońskiej gazety.

Jeff Bezos jest prezesem i dyrektorem spółki Amazon. W 1994 roku założył Amazon, który dziś należy do największych portali zajmujących się handlem internetowym. Początkowo była to księgarnia, dziś sprzedaje się tutaj DVD, muzykę, sprzęt elektroniczny, meble a nawet artykuły spożywcze. Właściciel Amazon założył także przedsiębiorstwo przemysłu astronautycznego Blue Origin. Bezos należy dziś do najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek jest szacowany na około 18 miliardów dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.