Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17812 miejsce

The World Hobbit Project. Badacze zbiorą opinie na temat trylogii Petera Jacksona

Stu badaczy z 46 krajów zbada opinie widzów filmów z serii "Hobbit" w ramach "The World Hobbit Project". Pomysłodawcy chcą przekonać się w jaki sposób trylogia "Hobbit" jest rozumiana i oceniana przez różne grupy odbiorcze w różnych krajach świata.

 / Fot. materiały prasoweW międzynarodowym projekcie uczestniczy ponad stu badaczy z 46 krajów. Chcą oni zebrać opinie i zbadać preferencje widzów filmów z serii "Hobbit", czyli ekranizacji powieści J.R.R. Tolkiena, które zrealizował znany amerykański reżyser Peter Jackson. Badacze chcą przekonać się w jaki sposób trylogia "Hobbit" jest rozumiana i oceniana przez różne grupy odbiorcze w różnych krajach świata. Dr Konrad Klejsa, filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego, został koordynatorem polskiej części projektu "The World Hobbit Project".

Jakie znaczenie mają te filmy dla widzów? Dlaczego je oglądano? Co usatysfakcjonowało widzów, a co rozczarowało? Jak oceniają zastosowane w filmach efekty cyfrowe i fakt, że jest to wysokobudżetowa produkcja hollywoodzka? Jak wypada porównanie z wcześniejszą trylogią "Władca Pierścieni"? W jaki sposób na opinie widzów rzutuje lektura powieści? Czy wiek, płeć, stopień zamożności lub kraj zamieszkania są czynnikami różnicującymi opinie o filmie? To tylko kilka pytań, jakie przed widzami stawiają badacze.

Czytaj także: Rondo Jeffa Hannemana na stałe wpisze się plan Jaworzna? Chcieliby tego fani Slayera


Jak zapewniają, dzięki tym zagadnieniom chcą włączyć się do debaty o zagadnieniach ogólniejszych, takich jak np. dominacja Hollywood. To pierwszy projekt tego rodzaju zakrojony na tak szeroką skalę. Przeprowadzenie ankiety stało się możliwe dzięki finansowemu wsparciu Akademii Brytyjskiej, a jest ona dostępna na stronie internetowej Worldhobbitproject.org.
Kierownikami "The World Hobbit Project" są profesorowie Martin Barker i Matt Hills z Aberystwyth University w Wielkiej Brytani oraz Ernest Mathijs z University of British Columbia w Kanadzie. Dr Konrad Klejsa jest pracownikiem Zakładu Historii i Teorii Filmu UŁ, często prowadził spotkania i przeprowadzał wstępy do wydarzeń m.in. w Muzeum Kinematografii, gdzie w latach 2007-11 był członkiem Rady Naukowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.