Therese Johaug z kryształową kulą!

Therese Johaug wygrała dziś kończący sezon bieg na 10 km techniką dowolną. Tym samym zdobyła po raz pierwszy w karierze kryształową kulę. Druga na mecie była Marit Bjoergen, która straciła aż 29,2 sekundy.

/ Fot. EPA / ANDERS Wiklund SZWECJANa trzeciej pozycji przybiegła Heidi Weng. Norweżkę znamy doskonale, bo przecież jej idolką jest nasza Justyna Kowalczyk, o czym wielokrotnie sama Norweżka wielokrotnie mówiła. Jedyną Polką na trasie w Falun była Sylwia Jaśkowiec, która zakończyła zmagania na 27. pozycji.

Johaug wywalczyła dużą kryształową kulę po raz pierwszy w karierze. Do Norwegii zawiezie również małą kulkę za biegi na dystansach. Drugą pozycję w klasyfikacji generalnej PŚ zajęła jej rodaczka, a zarazem wielka krajowa konkurentka - Marit Bjoergen.

Norweżki nie miały przyjemności zobaczyć na trasach Justyny Kowalczyk. Po Igrzyskach Olimpijskich Polka zdecydowała się już nie startować i skupić się na leczeniu kontuzji stopy, której nabawiła się jeszcze przed imprezą czterolecia. Johaug dzisiaj na trasie pokazała klasę. Po zwycięstwie Bjoergen na 30 km w Oslo Holmenkollen wszyscy stawiali na Marit, że to ona zwycięży w finale PŚ. Miała nie dużą stratę, wynoszącą 39 punktów. A przed dzisiejszym biegiem wynosiła ona zaledwie 7. A więc zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki, jednak więcej sił po trudach sezonu zachowała Johaug. W finale PŚ startuje się dzień po dniu. Dzisiaj na trasę wyruszyły z zachowaniem różnic czasowych, uzyskanych w dwóch poprzednich startach. Pierwsza na mecie otrzymała aż 200 punktów, druga o 40 mniej.

Na początek zmagań w Falun, zawodniczki pokonywały dystans sprinterski. Zwyciężyła Marit Bjoergen, Therese Johaug byłą dopiero 17. Jednak najkrótsze dystanse zawsze były jej słabą stroną. Ale już na wejście traciła do bardziej utytułowanej rywalki aż pół minuty.

Jednak w biegu łączonym 25-letnia Norweżka zdecydowanie zwyciężyła. Od początku narzuciła mordercze tempo, które Bjoergen była w stanie wytrzymywać tylko do 6 kilometra. Do dzisiejszego biegu przystąpiła z przewagą 15 sekund. To była dla niej wielka szansa, i jej nie zmarnowała. Potwornie zdeterminowana Johaug wygrała niezagrożenie, Marit Bjoergen nie nawiązała bezpośredniej walki.