Facebook Google+ Twitter

Thomas Urban "Utracone Ojczyzny" - recenzja

Choć debata o losie przesiedleń Niemców po II wojnie światowej nieco ucichła, pamiątką po niej pozostała książka Thomasa Urbana. Jest to opowieść o losach Polaków i Niemców w ostatnim wieku. Historia, której nie znajdziecie w podręczniku.

Utracone Ojczyzny / Fot. Okładka Lijklema DesignUtracone ojczyzny podzielić można na trzy części. W pierwszej, autor wraca do historii XIX wieku i wyjaśnia sytuację Polaków na terenach okupowanych przez Prusy. Drugą część poświęca czasom drugiej wojny światowej, pokazując inną perspektywę patrzenia na tragedię, którą wywołał faszyzm. W części trzeciej narrator opisuje sytuację dzisiejszą po aferze jaką wywołał w Polsce projekt Centrum przeciw Wypędzeniom i opinie niemieckiej posłanki CDU Eriki Steinbach. Thomas Urban apeluje o zrozumienie tego, czym były przesiedlenia w drugiej połowie XX wieku. Tym samym bierze udział w dialogu, a może wręcz w kłótni o losy Polaków i Niemców w nowej powojennej rzeczywistości.

Zamiast wstępu do polskiego wydania "Utraconych ojczyzn", Urban napisał "kilka uwag natury osobistej". W części tej tłumaczy on motywy, które skłoniły go do napisania tej książki i próbuje wytłumaczyć przyczynę dla której pragnie być w niej obiektywny.

Jego rodzina pochodzi z Wrocławia. Będąc jeszcze nastolatkiem ojciec Thomasa Urbana należał do katolickiej organizacji młodzieżowej, która nie była aprobowana przez nazistów. Mimo że początek wojny wydawał się dla niego uzasadniony, po pierwszych doniesieniach o terrorze wojsk niemieckich, wpadł w traumę. Propaganda faszystowska na samym początku bardzo zręcznie sterowała opinia publiczną. Matka autora również pochodziła z Wrocławia. Jej rodzina od samego początku trzymała się z dala od nazizmu. W 1945 roku przybyła z Dolnego Śląska do Niemiec w bydlęcym wagonie.

Thomas Urban podwójny punkt spojrzenia na powojenną historię poznał dzięki kontaktom z Polską po upadku żelaznej kurtyny i dzięki temu, że rodzina jego żony Ewy, pochodziła z terenów wschodnich, zabranych Polsce po drugiej wojnie światowej. Utracone ojczyzny, to utracony dom nie tylko dla przesiedlonych Niemców, ale również Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.