Facebook Google+ Twitter

Time - Człowiekiem roku jesteś Ty!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-12-17 22:53

Jak co roku amerykański magazyn "Time" wyłonił człowieka roku – osobę, która najbardziej zasłużyła się dla historii świata. Tegoroczny wybór zaskoczył wszystkich - Człowiekiem roku zostałeś Ty.

Przyznawanie tytułu „Człowieka roku” to najbardziej znana inicjatywa Time. Od 1927 roku otrzymuje go osoba, która miała największy wpływ na wydarzenia w ubiegłych dwunastu miesiącach. Wśród laureatów tego wyróżnienia znajdują się między innymi - Mahatma Gandhi, Królowa Elżbieta II, Jan Paweł II, Nelson Mandela, Lech Wałęsa i Michaił Gorbaczow, a także tak kontrowersyjne postaci jak Adolf Hitler i Józef Stalin (dwukrotnie).

– Kontrolujesz Wiek Informacji. Witamy w naszym świecie – brzmi tytuł okładki poniedziałkowego wydania Time. Tegoroczne wyróżnienie przypadło w udziale członkom społeczności internetowej. – Temu, który właśnie siedzi w domu po pracy i mówi sobie, nie obejrzę kolejnego odcinka "Zagubionych". Może włączę komputer i nakręcę film ze swoją iguaną w roli głównej? Może napiszę w blogu o swoim stanie umysłu? – pisze w uzasadnieniu dziennikarz Time, Lev Grossman.

Podkreśla on ogromną rolę, jaką dla roku 2006 odegrali twórcy serwisów Web 2.0., takich jak You Tube, Wikipedia czy MySpace. – Szczerze mówiąc są osoby, które możemy obwiniać za wiele bolesnych i szkodliwych rzeczy, które wydarzyły się w 2006 roku. Konflikt w Iraku stał się bardziej krwawy i zaciekły. […] Ponadto nikt nie uporał się z globalnym ociepleniem, a Sony wypuściło za mało PlayStation3. Ale patrząc na ubiegły rok z innej perspektywy, dostrzeżemy odmienną historię […]. Historię społeczności i kooperacji na skalę tak wielką, jak nigdy dotąd – wyjaśnia dalej Grossman.

MySpace, YouTube, WikipediaZdania internautów na temat wyboru „Człowieka roku” są podzielone.
– To chyba kolejny znak czasów w których przyszło nam żyć bardzo rozwinięte społeczeństwo z dostępem do nieograniczonej ilości informacji – komentuje Maciej Radomski, student historii na UW.
– Technika powoli staje się przekleństwem. Człowiek roku to powinien być autorytet, czy tam prowodyr w jakimś aspekcie. To, co pokazał Time to populizm – mówi Marek Zając, student Ekonomii SGGW.

 

Według BBC najpewniejszymi kandydatami do otrzymania tego wyróżnienia byli prezydent Iranu - Mahmoud Ahmadinejad, prezydent Chińskiej Republiki Ludowej - Hu Jintao oraz Gim Jeong-il, Przewodniczący Narodowej Komisji Obrony Korei Północnej. Uhonorowanie Ciebie, nie było jednak pierwszym odstępstwem od schematu. W 1969 „Człowiekiem roku” została środkowoamerykańska klasa średnia, w 2003 – amerykański żołnierz, a w 1988 „Planetą roku” wybrano Zagrożoną Ziemię.


Źródła: http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1569514,00.html
http://history1900s.about.com/library/weekly/aa050400a.htm
http://news.bbc.co.uk

 

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratuluje sam sobie, oraz wszystkim którzy zostali człowiekiem (ludzmi) roku ..heh

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.