Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21305 miejsce

Timor Wschodni. Dlaczego nikogo nie obchodzi?

Niepodległe od dziewięciu lat państwo w południowo-wschodniej Azji jest jednym z najuboższych miejsc na naszej planecie. Mimo to, wielcy tego świata starają się pomijać temat Timoru Wschodniego.

Flaga Timoru Wschodniego (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:ETflag-flying.JPG) / Fot. J. Patrick Fischer, CC 2.520 maja 2002 r. do 60-tysięcznego Dili - miasta położonego na północnym wybrzeżu wyspy Timor, zjechali się światowi przywódcy m.in. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, były prezydent USA Bill Clinton, prezydent Indonezji Megawati Sukarnoputri, premier Australii John Howard oraz prezydent Portugalii Jorge Sampaio. Wraz z nimi pojawiły się dziesiątki dziennikarzy z najdalszych rejonów globu. Powodem tak sporego zainteresowania indonezyjską wyspą było wielkie święto jego mieszkańców. Po wielu długich latach kolonizacji oraz krwawej indonezyjskiej okupacji, w końcu wschodnia część wyspy uzyskała pełną niezależność. Ceremonia przekazania władzy ówczesnemu lokalnemu rządowi nie miałaby miejsca, gdyby nie referendum niepodległościowe z 1999 r. Jego wynik przesądził o przyszłości Timoru Wschodniego - prawie 80 proc. mieszkańców opowiedziało się za niezależnością, odrzucając tym samym propozycję indonezyjskiego rządu o możliwości przyznania szerokiej autonomii.

Czytaj także: Burundi. Dlaczego nikogo nie obchodzi?

Położenie Timoru Wschodniego (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:LocationEastTimor.svg) / Fot. Vardion, CC 3.0Trudno, aby oferta od władz w Dżakarcie została ciepło przyjęta przez naród, który najwięcej cierpienia doświadczył od swojego najbliższego sąsiada. Od XVI wieku wyspa Timor była portugalską kolonią, która w 1860 r. i 1914 r. została podzielona na dwie części (zachodnia część weszła w posiadanie Holandii). W okresie drugiej wojny światowej wyspa była okupowana przez japońską armię. Po zakończeniu konfliktu, a dokładnie w 1950 r., zachodnia część wyspy została oddana Indonezyjczykom - na podobny krok nie zdecydowała się wówczas Portugalia. Zmiany w tej sprawie nastąpiły dopiero 25 lat później, kiedy Lizbona oddała prawo samostanowienia swoim koloniom. Zwolennicy niezależności wschodniej części wyspy, po dwumiesięcznej wojnie domowej, ogłosili niepodległość Timoru Wschodniego. W odpowiedzi na tę deklarację, indonezyjska armia dokonała aneksji tego terenu. Przez lata długiej okupacji władze robiły wszystko, by tłumić wszelkie przejawy buntu na wyspie - szacuje się, że w walce z okupantem życie straciło ponad 200 tysięcy osób.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 05.09.2011 01:29

czy są tam pokłady ropy naftowej albo strategicznych minerałów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.