Facebook Google+ Twitter

Timothy Garton Ash o Europie, Polsce i Polakach

Profesor Timothy Garton Ash był gościem specjalnym ostatniego dnia spotkań Forum Dialogu organizowanego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przez Gdański Areopag, w sercu grodu nad Motławą, na Ołowiance.

Timothy Garton Ash / Fot. Kokot DPADebata z jego udziałem zatytułowana "Od polskiej rewolucji do nowej Europy" zgromadziła intelektualistów Wybrzeża, studentów, duszpasterzy środowisk twórczych, młodzież i starsze pokolenia gdańszczan. Timothy G. Ash, znawca historii Europy po roku 1945, jeden z najbardziej uznanych, nie tylko na Zachodzie, autorytetów w dziedzinie badań nad transformacją państw postkomunistycznych, odpowiadał płynnie po polsku na pytania, które zadawali Piotr Czauderna, chirurg, Aleksandra Dulkiewicz z Europejskiego Centrum Solidarności, Jerzy Limon, prezes Fundacji Teatrum Gedanense, dziennikarze - Barbara Szczepuła i Jacek Pałasiński.

Dwie rundy kurtuazji

W dwóch rundach pytań obie strony: przepytujący i bohater spotkania okazali wiele życzliwości i kurtuazji. Padło sporo mądrych i pragmatycznych wniosków. Posłuchać można było anegdot, ale i gorzkich prawd. Z pokorą musimy przyznać, że wyszły podczas debaty na jaw i nasze, polskie, kompleksy. Ash delikatnie wyprowadzał nas z błędów myślenia, oznajmiając z prostotą cudzoziemca, że to nie jest najważniejsze, kto zburzył mur, kto jest na ustach Europy. Ważne jest, co dalej.

Może przy święcie niepodległości warto zadać to pytanie raz jeszcze? Kim jesteśmy, dokąd prowadzi duma narodowa, czy nie jest czasami kompleksem wyższości. Jak zażartował podczas dyskusji z profesorem Timothy Ashem teatrolog Jerzy Limon, będąc w ojczyźnie szukał zwolenników marksizmu. Tymczasem znalazł ich nie w Polsce, a podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, gdzie zdeklarowani marksiści nie ukrywali predylekcji do wstydliwej ideologii. Pozostawmy bez dociekań i te pytania retoryczne, które można było usłyszeć w tle dyskusji: to Anglicy mają większe poczucie wstydu politycznego czy Polacy?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Świetny artykuł, ma dużo odsłon...ale czy wszyscy czytają ? Ach! oby to była prawda nie utopia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi i opinie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesor Ash - wspaniały człowiek i znakomity fachowiec. NO i świetnie mówi po polsku!
Naprawę przyjemnie było go posłuchać, jego wniosków, makrospojrzenia, jakim odpowiadał na czasami megalomańskie - wiadomo, Polska pępkiem Europy:)) pytania. I to z zarźliwym optymizmem.
Relacja bardzo wierna, dobrze oddaje świetny klimat całego spotkania. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co dalej? Chyba najtrudniejsze pytanie. Jak na razie łata się dziury. Potrzebny kompleksowy plan, program rozwoju, kształtu budowli, jej wyposażenia, jej funkcji. O takim kompleksowym planie wspomniał Pan Alexander Sikora w art. Polityk z wizją pilnie poszukiwany. Może ta "wizja" uczestników W24 zmyliła. I jeszcze, te plany, może źle się kojarzą. Ale bez postawienia sobie celu daleko nie zajedzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze, ciekawie napisany artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.