Facebook Google+ Twitter

TIR pod napięciem sieci elektrycznej

Władze Kalifornii zdecydowały się wdrożyć e-Higway – ekologiczny system transportowy firmy Siemens

Władze Kalifornii zdecydowały się wdrożyć e-Higway – ekologiczny system transportowy firmy Siemens, który wykorzystuje elektryczną sieć trakcyjną do napędu tirów. Będzie to pierwsze komercyjne zastosowanie takiego rozwiązania na świecie.
System przypomina linię trolejbusową, gdyż na dachu ciągnika siodłowego przymocowany jest pantograf. Czerpie prąd z zawieszonej nad wytyczonym odcinkiem drogi sieci trakcyjnej. Jednak tiry mają być dodatkowo wyposażone w silnik zasilany gazem.

Władze Kalifornii postanowiły wdrożyć ten pionierski system na mierzącym 20 mil odcinku autostrady łączącym porty w Los Angeles i Long Beach po którym przemieszcza się olbrzymia liczba tirów. W ten sposób chcą rozwiązać problem nadmiernej emisji spalin. Zaproponowane przez Siemens rozwiązanie zaprojektowano właśnie dla takich, intensywnie eksploatowanych odcinków dróg.

Będzie to pierwsze komercyjne zastosowanie systemu e-Higway. Do tej pory funkcjonuje tylko eksperymentalny odcinek w Niemczech, który Siemens zbudował wspólnie z producentem ciężarówek Scania.

Amerykański projekt ma kosztować 13 mln dolarów. Jego uruchomienie jest planowane na lipiec przyszłego roku.

Tak mniej więcej ma to wyglądać / Fot. Siemens

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W Polsce to nie przejdzie,złodzieje wycieli by wszystkie kable w kilka tygodni,jesteśmy w tyle normalnych-cywilizowanych krajów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.