Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tiry wybierają lokalne drogi, aby nie płacić e-myta

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Wprowadzenie e-myta zbiegło się z początkiem wakacyjnych wyjazdów.
Wprowadzenie e-myta zbiegło się z początkiem wakacyjnych wyjazdów.
Kierowcy ciężarówek, aby nie płacić e-myta za przejazd, wybierają lokalne drogi. W ten sposób stają się utrapieniem dla kierowców samochodów osobowych i samorządowców.

1 lipca zaczęło obowiązywać e-myto. Elektroniczny system poboru opłat zastąpił wcześniej używane winiety. Zmieniły się zasady korzystania z autostrad, ekspresówek i wydzielonych odcinków dróg krajowych przez pojazdy powyżej 3,5 t. Średni koszt przejechania kilometra wynosi 35 groszy. Jak się okazuje dla wielu przewoźników to zbyt dużo. Zamiast płacić za przejazd kierowcy wybierają lokalne trasy.

Sprawdź ile zarabiają kierowcy ciężarówek

"1 lipca wszystkie moje samochody, 18 ciężarówek, zjechały z autostrad na bezpłatne drogi krajowe – mówi wprost przedsiębiorca transportowy z Wielkopolski. Zaznacza, że tak samo postąpiła większość polskich przewoźników. Jak podaje rp.pl wprowadzenie e-myta zbiegło się z początkiem wakacyjnych wyjazdów. "To co się dzieje na drogach, przechodzi ludzkie pojęcie, ciężarówki jadą jedna za drugą, nie da się ich wyprzedzić ani przeczekać" - twierdzi Katarzyna Bojarska ze Śląska, która na urlop nad morze jechała samochodem dwa razy dłużej niż przed rokiem. Uciążliwe jest to szczególnie dla małych miejscowości, które nie mają obwodnic. Samorządowcy stawiają znaki zakazu wjazdu pojazdów do określonej masy.

Od 1 lipca działa elektroniczny system poboru opłat e-myto

"Wcześniej roczna winieta za 3,5 tys. zł na auto pozwalała jeździć najkrótszymi i najlepszymi trasami, dziś stawki e-myta w ogóle stawiają pod znakiem zapytania opłacalność przewozów" - twierdzi jeden z przedsiębiorców transportowych.

Jak na problem zapatrują się zarządcy autostrad? Według nich jest to zjawisko chwilowe. Kierowcy jednak wątpią, aby w najbliższym czasie ciężarówki powróciły na autostrady. Inni twierdzą, że jeśli taki proceder dalej się utrzyma, zostanie zwiększona liczba płatnych tras. Takiego rozwiązania nie wyklucza Ministerstwo Infrastruktury.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto