Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26483 miejsce

TK: Jeśli gmina nie zapewni lokalu zastępczego lokatorom, to zapłaci odszkodowanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-08 14:50

Gminy będą musiały płacić odszkodowania właścicielom mieszkań, w których przebywają osoby, dla których nie ma lokali socjalnych - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał stwierdził zgodność z Konstytucją gwarantującego takie prawo przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów z 2001 roku. Wątpliwość dotyczącą przepisu miał sędzia sądu rejonowego w Grudziądzu, który rozpatrywał wniosek o odszkodowanie złożony przez lokalne zrzeszenie właścicieli nieruchomości.

Odszkodowanie dotyczyło lokatorów, wobec których orzeczono eksmisję w związku z niepłaceniem czynszu, ale które nadal mieszkają w dotychczasowych lokalach z powodu braku lokali socjalnych. Zdaniem sędziego z Grodziska, ustawodawca nałożył na gminy obowiązek, jednak nie zagwarantował środków na jego realizację.

Przedstawiając uzasadnienie decyzji sędzia Maria Gintowt-Jankowicz podkreśliła, że właściciel mieszkania nie może odpowiadać za to, że gmina nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Sąd stwierdził też, że wypłata odszkodowań to konsekwencja zaniechań gmin, a nie nowy obowiązek.

Sędzia sądu rejonowego w Grudziądzu Andrzej Antkiewicz spodziewa się większej pewności sądów w zasądzaniu odszkodowań dla właścicieli mieszkań.

Natomiast Mirosław Szypowski z Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości ma nadzieję, że decyzja Trybunału odblokuje wiele spraw o odszkodowania, które w chwili skierowania pytania przez sąd w Grudziądzu zostały zawieszone. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.