Facebook Google+ Twitter

TK: przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów nie są zgodne z konstytucją!

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli, że przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie w 2011 roku złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 / Fot. By Joanna Karnat (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia ComOd października 2011 roku studenci studiów stacjonarnych, którzy chcą studiować na dwóch kierunkach, za drugi muszą niemało zapłacić. Opłaty te zostały wprowadzone nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Przepisy zakładają, że prawo do bezpłatnych studiów na drugim kierunku mają tylko te osoby, które uzyskają prawo do stypendium rektora. Jednak spełnienie kryteriów przyznawania stypendium nie oznacza zawsze, że można je pobierać, ponieważ inne przepisy ustawy mówią, że stypendium rektora można otrzymywać tylko na jednym kierunku studiów, więc jego zdobycie na drugim w praktyce oznacza tylko zwolnienie z czesnego - podaje PAP.

Warto podkreślić, że otrzymanie stypendium rektora nie jest rzeczą prostą: przyznawane jest tylko około 10 proc. studentów - tym, którzy mają wybitne osiągnięcia w nauce, a także tym, którzy mogą pochwalić się osiągnięciami artystycznymi lub sportowymi. Ubiegać się o nie można dopiero po zaliczeniu 1. roku studiów.

Autorzy ustawy tłumaczyli, że wprowadzenie opłat jest konieczne, ponieważ studenci studiujący na kilku kierunkach blokują miejsca innym osobom.

Posłowie PiS we wniosku złożonym do Trybunału Konstytucyjnego napisali: "Racjonalne i zgodne z konstytucyjnym prawem do nauki jest prawo uczelni do pobierania opłat za takie usługi, jak kształcenie studentów na studiach niestacjonarnych, powtarzanie określonych zajęć, studia w języku obcym, studia podyplomowe czy za studia nieobjęte planem studiów. Jednakże studia na drugim kierunku studiów w ramach studiów stacjonarnych nie należą do domeny dodatkowych usług edukacyjnych. Z pewnością stanowią integralną część podstawowej działalności szkoły wyższej i jako takie powinny być bezpłatne."

Ministerstwo Kultury i Szkolnictwa Wyższego już teraz zapowiedziało, że do ustawy zostaną wprowadzone pewne poprawki. Zakładają one, że studenci 1. kierunku studiów stacjonarnych będą mogli jeszcze przed rozpoczęciem nauki na drugim kierunku, dowiedzieć się, czy będą do końca studiów zwolnieni z opłat (obecnie o zwolnienie z opłat trzeba się starać każdego roku). Również nie będzie już miało znaczenia, jakie wyniki student uzyska na uczelni, ale jak wypadnie w rekrutacji.

Na proponowane zmiany zgodzili się już członkowie sejmowej podkomisji do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.