Facebook Google+ Twitter

TK: Ustawa abonamentowa zgodna z konstytucją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-16 18:48

Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się niezgodności z Konstytucją ustawy abonamentowej. Sędziowie uznali, że Poczta Polska została wyposażona w wystarczające możliwości skutecznego ściągania abonamentu i kar za jego niepłacenie.

Zaznaczyli, że "bezczynność instytucji nie poddaje się kontroli w kategoriach konstytucyjności". Sędzia Mirosław Wyrzykowski w uzasadnieniu orzeczenia powiedział, że za zaistniałą sytuację nie można winić obywateli, a bardziej Sejm, który nic nie uczynił, by poprawić ściągalność abonamentu lub ustabilizować finansowanie mediów publicznych.

- Obowiązujący, choć wobec bezczynności powołanych instytucji nieskuteczny, artykuł ustawy abonamentowej może być w każdej chwili zmodyfikowany przez ustawodawcę tak, by skuteczna egzekucja abonamentu była możliwa - wyjaśniał sędzia-sprawozdawca. Mirosław Wyrzykowski zaznaczył, że skuteczność ta nie zależy od stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu przez Trybunał lecz od ustawodawcy i sposobu funkcjonowania właściwych instytucji.

- Skoro parlament przez kilka ostatnich lat nie dokonał nawet stosunkowo prostych zmian prowadzących do zwiększenia ściągalności abonamentu przez Pocztę Polską, można przyjąć że akceptuje ten stan rzeczy - podsumował Mirosław Wyrzykowski, odczytując uzasadnienie orzeczenia Trybunału.

Sędziowie podkreślili, że Trybunał nie jest powołany do zastępowania w jakimkolwiek zakresie ustawodawcy, ani "wymuszania na nim aktywności w sferach, w których pozostaje on ze znanych sobie względów bezczynny". Trybunał Konstytucyjny przyznał, że w praktyce artykuły ustawy abonamentowej dotyczące egzekucji płatności za użytkowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych są martwe.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.