Facebook Google+ Twitter

TK: Ustawa o zastępcy komornika jest niezgodna z konstytucją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-16 12:37

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasady dotyczące ustalania prawa do opłat egzekucyjnych zastępcy komornika są niezgodne z konstytucją. Chodzi o osobę powołaną na to stanowisko w związku z odwołaniem lub śmiercią komornika. O stwierdzenie niezgodności przepisu z ustawą zasadnicza wnioskowały wszystkie strony postępowania.

Skarga dotyczyła wniosku Grzegorza B., któremu odmówiono prawa do opłaty egzekucyjnej, którą ustalił gdy pełnił funkcję zastępcy komornika. Opłata została przekazana na konto nowego komornika zaraz po odwołaniu skarżącego z tej funkcji. W ten sposób sądy odmówiły mu ochrony prawa do wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Skarżący uważał, że komornik oraz jego zastępca ustanowiony w razie odwołania lub śmierci komornika wykonują dokładnie taką samą pracę. W obu przypadkach na własny rachunek i własne ryzyko pokrywają koszty tej działalności. Dlatego, zdaniem Grzegorza B., zastępca ma takie samo prawo do otrzymania należnej mu opłaty.

Uchylone przepisy stawiały zastępcę komornika w bardzo niekorzystnej sytuacji. Z jednej strony nie otrzymywał on opłat prawomocnie ustalonych przez zmarłego lub odwołanego komornika. Z drugiej zaś nie otrzymywał też opłat ustalonych przez siebie, które nie zostały w czasie jego urzędowania pobrane lub ściągnięte. Te bowiem otrzymywał nowy komornik.

Zdaniem wszystkich stron było to naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa.
Przedstawiciel sejmu zapowiedział uchwalenie nowych zasad ustalania prawa do opłat egzekucyjnych zastępcy komornika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.