Facebook Google+ Twitter

TK zakwestionował przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-17 21:36

Trybunał uznał, że wykup lokali spółdzielczych przez lokatorów po bardzo preferencyjnych cenach jest niezgodny z konstytucją.

Ewa Łętowska, sędzia sprawozdawca, uzasadniając decyzję Trybunału podkreśliła, że ustawodawca objął wszystkich lokatorów jedną miarą. Wyjaśniała, że konstytucja mówi o prawie do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zarazem jednak nie mówi nic o roszczeniu do lokalu oraz tego, że własne mieszkanie nie oznacza mieszkania na własność.

Ewa Łętowska dowodziła również, że z wykupu mieszkań na preferencyjnych warunkach mogą skorzystać także osoby, które nie są członkami spółdzielni, co powoduje uszczuplenie jej majątku.
Sędzia wykazywała również, że przepisy wprowadziły nieadekwatność kosztów wykupu mieszkania przez lokatora. Taka sytuacja występuje wszędzie tam - podkreślała sędzia - gdzie w stosunku do osoby ubiegającej się o wykup lokalu spółdzielczego nie dokonuje się waloryzacji wartości lokalu połączonej z waloryzacją wcześniej dokonanych wpłat na rzecz spółdzielni. Dlatego, uzasadniała sędzia Łętowska, korzyść wszystkich ubiegających się o uwłaszczenie lokalu jest podwójna.

Sędzia Łętowska podkreślała również, że niezgodne z konstytucją są zapisy dotyczące czasu, jaki przeznaczony jest na uwłaszczenie lokalu spółdzielczego. Zdaniem Trybunału, trzy miesiące to zbyt mało czasu na odpowiednie przygotowanie do sprzedaży mieszkania.

Zakwestionowane przepisy będą jednak obowiązywać jeszcze przez 12 miesięcy. Prawo do wykupu mieszkań spółdzielczych miało ponad milion osób. Skorzystała z tej możliwości ponad połowa, przez najbliższy rok, takie prawo będzie więc miało około 300 - 400 tysięcy osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.