Facebook Google+ Twitter

Tłumacze języka migowego w urzędach? Rozpoczęły się prace nad ustawą

Sejm rozpoczął dziś procedowanie projektu ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. Nowe prawo ma znacznie ułatwić życie osobom głuchym, głuchoniemym i głuchoniewidomym, których w Polsce jest blisko 200 tys.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o języku migowym / Fot. Grzegorz FrankiNa dzisiejszym posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. Wraz z posłami i stroną rządową obradowali przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych działających na rzecz osób głuchych, głuchoniemych i głuchoniewidomych.

Według zapewnień wnioskodawców, których reprezentował poseł Marek Plura (PO), proponowane przepisy mają znacznie ułatwić życie około 200 tys. obywateli, którzy porozumiewają się wyłącznie przy użyciu niewerbalnych metod komunikacji.

Dzięki zapisom ustawy osoby głuche, głuchonieme i głuchoniewidome będą mogły liczyć na obecność tłumacza języka migowego w urzędach, zakładach opieki zdrowotnej oraz w dostępny dla siebie sposób komunikować się z służbami ratowniczo-interwencyjnymi (np. ze strażą pożarną, policją, pogotowiem ratunkowym).

- To bardzo dobrze, że posłowie przygotowali tę ustawę. Jej wszystkie zapisy są możliwe do zrealizowania. To prawo na miarę naszych możliwości - mówił na posiedzeniu komisji min. Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawny, który w imieniu Rady Ministrów poparł procedowany projekt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

jola szacilowska
  • jola szacilowska
  • 16.07.2011 17:43

pobieram1000% i to bardzo wazne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram i powtarzam po raz kolejny: migowy jest cudownym językiem! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieramy w stu procentach. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram! aczkolwiek niekiedy odnosże wrażenie, że należałoby wielu urzednikow nauczyc normalnego jezyka polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.