Facebook Google+ Twitter

Tłumy krakowian na uroczystościach Święta Niepodległości

Mszą na Wawelu, koncelebrowaną przez kard. Dziwisza rozpoczęły się uroczystości święta 11 listopada w Krakowie. Tysiące mieszkańców miasta witało warty honorowe, a na pl. Matejki nie obyło się bez incydentów na tle politycznym.

Podczas przemarszu patriotycznego na Rynku Głównym / Fot. Piotr Drabik- Dostrzeganie dobra nie uwalnia nas od troski i obaw, z jakimi patrzymy na pewne przejawy życia publicznego w naszej ojczyźnie. Niepokoi nas fragmentaryzacja społeczeństwa, do czego przyczyniają się nieustanne spory partyjne. Często w tych sporach nie chodzi o dobro wspólne, o szukanie najlepszych rozwiązań dla dobra narodu, ale są one przejawem wręcz alergicznej niechęci do myślących inaczej - podkreślał w swojej homilii kard. Stanisław Dziwisz.[/i]

Metropolita krakowski mówił również wiele na temat odpowiedzialności za dobro Polski, jaka spoczywa na każdym obywatelu. - Nie można proponować wolności bez ograniczeń, która w gruncie rzeczy staje się zniewoleniem - dodał kard. Dziwisz. Po nabożeństwie, w kierunku pl. Matejki ruszył uroczysty orszak patriotyczny, z udziałem orkiestry Garnizonu Kraków, kompanie honorowe wojska, policji i straży miejskiej czy poczty sztandarowe krakowskich organizacji i szkół.

Grupa rekonstrukcyjna podczas uroczystości na pl. Matejki / Fot. Piotr DrabikPierwszym punktem pochodu był Krzyż Katyński, który ostatnio został odnowiony - wieńce złożyli przy nim przedstawiciele władz samorządowych i kombatanci. Na trasie królewskiej, tysiące mieszkańców miasta i turystów wiwatami i oklaskami witało grupy rekonstrukcyjne i poczty honorowe. Główne uroczystości z okazji święta niepodległości w grodzie Kraka, odbyło się na placu Matejki, przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pomniku grunwaldzkim. Po wciągnięciu państwowej flagi na masz i przyjęciu wojskowych pozdrowień, głos zabrał Wojciech Kozak.

- Święto Niepodległości to święto wspomnień, ale też święto zabawy (...) Dziś przejawia się to też w tym, że każdy może manifestować rożne poglądy - mówił do zebranych wicemarszałek województwa. Jerzy Miller, wojewoda małopolski w imieniu władz państwowych wręczył odznaczenia i nadanie obywatelstwa polskiego. W uroczystościach udział wzięli politycy PO (m.in. Jarosław Gowin, Ireneusz Raś), PiS (m.in. Andrzej Duda, Ryszard Terlecki), Solidarnej Polski czy Janusz Korwin-Mikke (lider Nowej Prawicy).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.