Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23757 miejsce

Tłumy łodzian na dniu otwartym wodociągów na Dąbrowie

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, z okazji 85-lecia istnienia, przygotował dla mieszkańców Łodzi dni otwarte na wydziale produkcji wody "Dąbrowa" przy ulicy Bławatnej 19/21. Łodzianie w sobotę mogli zwiedzać fabrykę uzdatniania wody.

Stacja Uzdatniania Wody "Dąbrowa" / Fot. P.GłowackiAutobus MPK, woził odwiedzających / Fot. P.GłowackiWodociąg "Dąbrowa" jest największym wodociągiem zaopatrzenia miasta w wodę, który pracuje od ponad 60 lat wyłącznie w oparciu o studnie głębinowe. Woda do zakładu uzdatniania wody jest wydobywana z 13 studni o głębokości od 120 do ponad 900 metrów z pokładów wodonośnych czwartorzędu, górnej i dolnej kredy.

Projekt miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej opracował 100 lat temu angielski inżynier William Heerlein Lindley, który zaproponował zaopatrywanie Łodzi w wodę m.in. ze studni głębinowych, położonych w południowo-wschodniej części miasta i jej okolicach. Do budowy systemu wodociągowego i wiercenia studni przystąpiono dopiero w 1934 roku, a szczegółowy projekt wodociągu "Dąbrowa" przygotował prof. dr inż. R. Rosłoński.

Wodociągi "Dąbrowa" / Fot. P.GłowackiStacja uzdatniania wody na Dąbrowie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W ubiegłym roku została wyremontowana magistrala wodociągowa, doprowadzająca wodę z "Dąbrowy" do zbiorników magazynujących wodę na Stokach, zmodernizowana została pompownia, która została wyposażona w nowoczesny układ zabezpieczeń przed zjawiskiem uderzeń hydraulicznych oraz system monitoringu.

Studnia głębinowa o głębokości 600 m. / Fot. P.GłowackiWoda głębinowa, wydobywana ze studni eksploatowanych przez wodociąg "Dąbrowa" zawiera dużo rozpuszczonych związków żelaza i manganu, dlatego po wydobyciu ze studni jest tłoczona do stacji filtrów. Woda w stacji filtrów jest oczyszczana przy użyciu powietrza (tlenu). Tlen z powietrza łączy się z żelazem i manganem i następuje wytrącenie się związków z tych pierwiastków, które są usuwane z wody przez jej filtrowanie w odżelaziaczach (zamkniętych zbiornikach ciśnieniowych). Woda po przefiltrowaniu pompowana jest do zbiorników wody czystej na Stokach. Cały proces uzdatniania wody i jej przesyłu jest w pełni zautomatyzowany.
Elektrody podłączone pod Małże / Fot. P.GłowackiDyspozytornia Wodociągi "Dąbrowa" / Fot. P.Głowacki
Na terenie Łodzi można spróbować wody bezpośrednio ze studni głębinowej w ujęciu u zbiegu ulic: Giewont/Zbocze, Przyklasztorze/Okólna i Wycieczkowa/Stanisława Działka.

Ciekawostka. Podczas zwiedzania mieszkańcy Łodzi mogli zobaczyć biomonitoring symbio, w którym do oceny jakości wody wykorzystywane są okonie i małże podłączone do elektrod..

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.