Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20730 miejsce

Tłumy oglądają prace Alfonsa Muchy wystawione w Warszawie

Współautorzy: Marta Wieszczycka

Dzisiaj ostatni dzień wystawy prac czeskiego guru secesji Alfonsa Muchy, które prezentuje Muzeum Narodowe w Warszawie. Przed wejściem do muzeum utworzyła się gigantyczna kolejka chętnych do obejrzenia wystawy. Aby wejść do środka, w kolejce trzeba odstać co najmniej godzinę. Dziś muzeum czynne do godziny 20.

Warszawiacy tłumnie zwiedzają wystawę prac Alfonsa Muchy, sobota, 28 lipca 2007 r. Fot. Daniel Wieszczycki / Fot. Daniel WieszczyckiKolejka do Muzeum Narodowego. / Fot. Przemysław TrubalskiNiedziela 29 lipca jest ostatnim dniem, kiedy wielbiciele sztuki mogą podziwiać wspaniałą wystawę prac Alfonsa Muchy. Muzeum Narodowe w Warszawie wyjątkowo będzie czynne aż do godziny 20.

Mucha znany jest przede wszystkim z zachwycających grafik, przedstawiających kobiety jako kwiaty, pory roku, pory dnia, miesiące, a także szlachetne kamienie, czy też zjawiska natury. I takie prace zajmują sporą część wystawy. Twórca był jednak wszechstronny, dlatego w Muzeum Narodowym można podziwiać także pełne staroświeckiego uroku plakaty przedstawień teatralnych, czy też reklamy czekolady, ciasteczek, rowerów oraz dość kontrowersyjną - mydła Notre Dame. Oglądających zaciekawiają także przedmioty użytkowe i fotografie, zaskakują mroczne pastele i klasyczne obrazy.

Kolejka wije się wewnątrz holu. / Fot. Przemysław TrubalskiZwiedzających szczególnie zachwycają pełne symbolizmu cykle, jak np."Kwiaty", wśród których Mucha docenił nawet goździk. Fot. Daniel Wieszczycki / Fot. Daniel WieszczyckiTwórca wywodził się z tego samego nurtu co Wyspiański i podobnie dużą wagę przywiązywał do otaczania się pięknem na co dzień. Stworzył nawet swoisty wzornik, zawierający plansze z projektami ornamentów, mebli, sztućców i biżuterii, którego elementy oczywiście również zostały zamieszczone na wystawie.

Mucha czerpał z legend i symboliki Słowiańszczyzny i podróżował między innymi po Polsce, zbierając materiały do monumentalnego cyklu "Epopeja Słowiańska".

Zwiedzających zaskakują fotografie i mroczne pastele, niezbyt kojarzone z mistrzem secesyjnej ornamentyki. Fot. Daniel Wieszczycki / Fot. Daniel WieszczyckiSzczery śmiech oglądających wywołuje nieodmiennie informacja, że Alfonsa Muchy, obecnie uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów w czeskich dziejach, nie przyjęto na Akademię Sztuk Pięknych w Pradze, odpisując mu "Proszę sobie poszukać innego zawodu, w którym będzie Pan mógł być bardziej użyteczny".

W niedzielę Muzeum Narodowe wyjątkowo będzie czynne aż do godziny 20. Koszt biletów, to 17 zł normalny, 10 ulgowy. Między godzinami 17-19 zaplanowano zajęcia dla dzieci. Więcej na temat autora i wystawy pisała Lidia Raś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Przemku, fajnie że chciało Ci się przejść i dołożyć dodatkowe zdjęcia z samej niedzieli.
Nie wiemy, w jakim stopniu to efekt artykułu Daniela ;) tak czy inaczej w sobotę nie było jeszcze kolejek do samej kasy, a z tego, co dołożyłeś, widać że w niedzielę naprawdę pojawiły się tłumy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.07.2007 11:50

Fajne, ale mam wątpliwości co do sformułowania "guru secesji". Trochę to jak zdanie: "menedżerem Chopina był jego ojciec".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odlatuje do Poznania, do Centrum Kultury Zamek. Zagości tam między 21 sierpnia a 11 listopada. Chciałem nawet dodać to do artykułu, ale jakoś nie mogę zapisać zmian do tekstu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

*symboliki Słowiańszczyzny* - od wielkiej?
A dokądże odlatuje pan Al ze sztalugami z Warszawy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.