Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8767 miejsce

Tłusty czwartek - szaleństwo smaków

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-02-10 20:40

Tłusty Czwartek kończy karnawałowe szaleństwo, przed nami jeszcze tylko ostatki i już Wielki Post. Zanim jednak nastąpi czas refleksji i religijnej zadumy, mamy czas by jeszcze poświętować. Dziś warszawskie cukiernie, jak co roku przeżywać będą oblężenie.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PolskapresseCukiernicy całą noc smażyli pączki i faworki. - Największym powodzeniem cieszą się pączki z konfiturą i nadzieniem jagodowym - mówi Grażyna Wojcieszak z cukierni Nova na Krakowskim Przedmieściu. - Klienci kupują najczęściej dziesięć pączków, a
firmy zamawiają nawet dwieście - dodaje.

Pączki pakowane w zgrabne paczuszki, faworki z cieniutkiego ciasta są warte naszego poświęcenia. Po te specjały ustawiają się długie kolejki. Nawet silny mróz nie jest straszny warszawiakom, a zwyczaj
jest zwyczajem. Najchętniej odwiedzamy miejsca, które zapisały się już w tradycji stolicy. Kawiarnia i cukiernia Bliklego cieszy się niezmiennym zaufaniem od pokoleń - pączki z różą, w lukrowej polewie posypane skórką pomarańczową to marzenie niejednego łasucha. - Tradycją staje się już "tłusta środa" wzmożony ruch w naszych cukierniach zaczął się już wczoraj - mówi Łukasz Blikle.

Historia Tłustego Czwartku ma korzenie pogańskie i sięga czasów starożytnych. Rzymianie obchodzili raz w roku tzw. tłusty dzień, kiedy mogli dowoli zajadać się pączkami i innymi przysmakami.

Do Polski zwyczaj jedzenia pączków przywędrował po I wojnie światowej z Rosji i Galicji. Najbardziej znane cukiernie prześcigają się w wymyślaniu nowych odmian pączków.
Mamy pączki z adwokatem, czekoladą, jednak to te tradycyjne z konfiturą różaną, posypane cukrem pudrem są najpopularniejsze i najchętniej kupowane. Do dziś jednak wiele gospodyń domowych smaży pączki własnoręcznie.

Pączek ma średnio 300-400 kalorii i jest prawdziwą bombą kaloryczną. Dietetycy ostrzegają by nie jeść ich dziś więcej niż trzech.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.