Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

772 miejsce

Tłuszcz może odchudzać? Dieta doktora Kwaśniewskiego wciąż szokuje

W zasadzie od dzieciństwa żyjemy w przekonaniu, że tłuszcz jest zły i powinniśmy go unikać ze względów zdrowotnych i dietetycznych. W pewien sposób są to słuszne racje, jednak są osoby, które dzięki tłuszczowi chudną!

Sonda

Stosował(a)byś dietę Kwaśniewskiego?

Palestyńska kobieta przygotowuje posiłek swym dzieciom w nękanej izraelską blokadą Strefie Gazy... / Fot. EPA/ALI ALIDoktor medycyny z sanatorium w Ciechocinku, dr Jan Kwaśniewski, opracował w latach 70. tzw. dietę optymalną, czyli zasady zdrowego odżywiania. Zaczęło się od obserwacji w sanatorium wojskowym, gdzie pracował w młodości. Zauważył wtedy, że zwiększenie ilości tłuszczu w jadłospisie kuracjuszy skutkowało ich większą sytością przy mniejszych porcjach, przy czym tracili oni na wadze i mieli zdecydowanie lepsze samopoczucie.

Po latach studiowania oraz doświadczeniach przeprowadzonych na sobie, rodzinie i pacjentach doszedł do wniosku, że człowiek 'działa' w odpowiedni sposób w wypadku, gdy wszystkie procesy metaboliczne przebiegają prawidłowo, a komórki i tkanki są dobrze odżywione. Potrzebna jest ku temu "złota proporcja", czyli stosunek B:T:W (białka, tłuszcze, węglowodany zawarte w posiłkach) liczony w gramach, a nie w kaloriach. Powinien on wynosić mniej więcej 1:3:0,8, widzimy więc, że tłuszcz stanowi tutaj kluczową rolę. Węglowodany są potrzebne tylko po to, by umożliwić niektóre reakcje w organizmie, ale nie wolno spożywać ich zbyt dużo, ponieważ to one są głównym źródłem tuszy. Natomiast na białko jest 2-3 razy mniejsze zapotrzebowanie niż przy innych dietach.

W ciągu dnia jemy trzy posiłki (poniżej przykładowe zestawy) oparte głównie na tłuszczu pochodzenia zwierzęcego (żółtka jaj, podroby, tłuste mięsa, sery, masło, śmietana) i… chudniemy, nawet 5 kg miesięcznie! Jak jest więc możliwe, że najbardziej kaloryczne komórki są w stanie nas odchudzić i to w dość szybkim tempie?

Otóż z biochemicznego punktu widzenia taka dieta powoduje spadek masy ciała poprzez zablokowanie wytwarzania trójglicerydów (związków chemicznych stanowiących tkankę tłuszczową) w wątrobie przy spożyciu powyżej 10 proc. tłuszczów w pokarmie. W wypadku radykalnego ograniczenia węglowodanów w posiłkach, zawartych np. w ziemniakach czy pieczywie, organizm jest zmuszony do spalania odłożonego tłuszczu tkankowego.

Jednak równocześnie wiele programów badawczych udowadnia, iż taki sposób odżywiana powoduje znaczny wzrost ryzyka zachorowania na wiele schorzeń układu krązenia, prowadzacych do zawału czy udaru mózgu. Sam doktor Kwaśniewski twierdzi, iż przytoczone ustalenia są nieobiektywne, ponieważ opierają się na metodzie żywienia typu fast- food, gdzie oprócz tłuszczu spożywa się niesłychane ilości węglowodanów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

graK
  • graK
  • 24.07.2012 09:10

No i znowu powielone "co mi wygodne".

Po pierwsze: skąd Autor wziął twierdzenie, że w diecie optymalnej (cytuję): "stosunek B:T:W (białka, tłuszcze, węglowodany zawarte w posiłkach) liczony w gramach, a nie w kaloriach"? Jeśli tak liczony, to nic dziwnego, że waga rośnie, a dieta szkodzi zamiast pomagać.
Po drugie: kto wymyślił, że jest to dieta odchudzająca?! Każda zmiana menu skutkuje spadkiem wagi. To łatwo zauważyć, kiedy wyjeżdżamy na dłużej (wczasy, sanatorium). Diety odchudzające są konstruowane przez specjalistów dietetyków wyłącznie pod kątem obniżenia wagi ciała, a dr Jan Kwaśniewski nie to miał na uwadze.
Po trzecie: identyczną dietę stosowali już amerykańscy lotnicy i nazywali ją "alkoholową", gdyż jest jedyną dietą dopuszczającą kieliszek wytrawnego alkoholu wysokoprocentowego lub lampkę wytrawnego wina czerwonego.

Przez 7 lat byłam na tej diecie i czułam się świetnie; wszystkie uporczywe dolegliwości zniknęły. Niestety, musiałam zarzucić, gdyż mój partner przemycał produkty spożywcze niedozwolone, czyli węglowodany w trakcie stosowania diety, a gdy przeszedł na "normalne" menu, przemycał moje potrawy tłuste.

Ale znajomi, którym lekarze nie byli w stanie już pomóc (on górnik dołowy, ona pracownica fizyczna w koksowni przy przerzucaniu koksu) od 15 lat stosują dietę i nie tylko jeszcze żyją, ale czują się wyśmienicie.

Dziwi mnie, jak ludzie bardzo boją się głodówki oczyszczającej, diety optymalnej, a w ogóle nie zastanawiają się nad szkodliwością obżarstwa oraz wrzucania do żołądka bomby w postaci miszmasz wszystkiego jak popadnie.

A odchudza stalowa dyscyplina z nadrzędnym przesłaniem: jedz połowę mniej, od stołu wstań lekko głodny i chodź, chodź gdzie tylko możesz i ile tylko możesz. Ruch przyspiesza spalanie! - to prawda wszystkim dobrze znana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taak... Ta dieta przypomina mi kurację antyzaziębieniową mojego znajomego, który stosuje wygrzewanie się w łaźni, a potem polewanie lodowatą wodą przy studni pokrytej lodem (bo na dworze jest sporo poniżej zera). Żeby używać takich metod to najpierw trzeba mieć zdrowie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani @Barbara Romer Kukulska, dr kwasniewski tą dietę sprawdzał że tak powiem na swojej chorej żonie. a widzę że pani jest uczulona na slowo sanktuarium i o to pani sie trzepia. A dieta naprawdę działa. Polecam kupić sobie dwie ksiązki dr Kwasniewskiego, "Dieta Optymalna" ora zksiążkę kucharską przez niego wydaną...i spróbować pożyc na takiej diecie przez miesiąc. Po miesiącu zobaczy pani jak sie człowiek rewelacyjnie czuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie szokuje sankt - ua rium =/= sanat-o rium
święte nie równa się zdrowe mu miejscu....
No chyba , że w jednym jest jedno i drugie... dlatego pytam
skąd ten dr. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam tą dietę z własnego życia. Mój Ojciec jest na niej od kilku lat. Najpierw schudł do wagi takiej jaką powinien miec do swojego zwrostu. Obecnie wage utrzymuje.
Drugi przypadek znajomy ojca miał jakieś rany na nogach. Lekarze nie potrafili tego wyleczyc...noga ropiała i ropiała...zaczął stosować ta dietę i noga zaczeła mu się goić. Dieta nie jest tylko dla osób zdrowych. naprawdę...moge to powiedzieć z pełna odpowiedzialnościa jako szef kuchni, zawodowy kucharz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, skąd ten zacny dr Jan Kwaśniewski ?
""Doktor medycyny z sanktuarium w Ciechocinku,""" Zaczęło się od obserwacji w sanktuarium wojskowym, gdzie pracował w młodości. ""... gdzie w jadłospisie kuracjuszy.....

Jasny gwint... jakie to sanktuarium?... Bardzo proszę o adres ?

O ile mnie pamięć nie myli to: Sanktuarium – w religioznawstwie termin, którym określa się miejsce uznawane za święte, często identyfikowane ze świątynią, budowlą wzniesioną na miejscu ... Sankt - to święty...arium,,, miejsce... ---

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taką dietę to mogą stosować wyłącznie osoby bardzo zdrowe, które mają problem wyłącznie z tyciem. Ale i tak lepiej by im zrobiło jedzenie mniej i większa aktywność w życiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.