93794 miejsce

T-Mobile Ekstraklasa. Wisła Kraków – Piast Gliwice 1:2

Podejmująca na swoim stadionie zespół Piasta Gliwice, drużyna „białej gwiazdy” uległa gościom ze Śląska wynikiem 1:2. W złym stylu, Wisła znów traci punkty i spada w ligowej tabeli.

/ Fot. PAP/Jacek BednarczykNim niedzielne spotkanie obu zespołów rozpoczęło się na dobre, Tomasz Kulawik miał spory orzech do zgryzienia. Selekcjoner Wisły Kraków musiał zdecydować, jakie zmiany w szeregach „białej gwiazdy” dadzą jej w końcu stabilną i przynoszącą efekty grę. Chcemy zagrać ofensywnie, chcemy kreować grę. Jeśli to nam się uda, to sprawą drugorzędną będzie, jaką taktykę przyjmie Piast - podkreślał trener Krakowian. W obozie rywali panowały odmienne nastroje, biorąc choćby bilans ligowy (30 punktów oraz 6. miejsce w tabeli). Podczas rundy jesiennej, Piast wygrał z faworyzowaną Wisłą dwoma bramkami, a ten rezultat zmusił Michała Probierza do dymisji ze stanowiska trenera „białej gwiazdy”. Mimo to, sztab szkoleniowy Gliwiczan nie bagatelizowali siły rywala, nazywając ich ostatni ą słabą formę „lekkim kryzysem”.

Gospodarze rozpoczęli spotkanie od mocnego uderzenia. W 8. minucie Matras nie potrafił opanować piłki, która trafiła pod nogi Kosowskiego a ten idealnie podał do Ilieva - serbski piłkarz oddał pewny strzał i Szumski nie miał szans obrony. Szybko zdobyte prowadzenie to najlepsze podsumowanie pierwszej części meczu. Podopieczni Tomasza Kulawika prezentowali grę na dobrym poziomie, ale nie ustrzegli się błędów. W 21. minucie, po faulu Sergieja Pareiko na Mateuszu Matrasie sędzie pokazał na jedenasty metr. Rzut karny wyegzekwował Tomasz Podgórski, ale jego uderzenie na długi słupek w miarę odczytał golkiper Wisły i tym razem wyszedł obronną ręką z opresji. Była to jedna z niewielu okazji, kiedy piłkarze gości w tej części spotkania znajdowali się w polu karnym "białej gwiazdy". Natomiast bliski podwyższenia prowadzenia w 30. minucie był Genkov, który po sporym zamieszaniu na połowie przeciwników zdołał trafić zaledwie w słupek. Gliwiczanie, choć długo utrzymywali przy sobie futbolówkę, nie potrafili tego autu przekuć w sukces na boisku.

Po powrocie na murawę, Krakowianie starali się konstruować kontrataki, ale im bardziej zbliżał się moment ostatniego gwizdka, tym skuteczność i determinacja "białej gwiazdy" traciły na sile. O tym jak podopieczni Tomasza Kulawika, kontrolowali sytuację na murawie najlepiej pokazały trzy minuty, które całkowicie zmieniły obraz spotkania. W 70. minucie z rzutu wolnego Podgróski podał do Klepczyńskiego, ale jego strzał głową musiał poprawić z ostrego kąta Zbozień. Gospodarze nim się nie obejrzeli, a kilka chwil później rywale udowodnili, że wyrównująca bramka wcale nie była przypadkiem. Piłka po rzucie różnym, rykoszetem odbiła się od pleców Jovanovicia, a właściwy użytek z tego zrobił Urban, który po dobitce strzałem pod poprzeczką położył na łopatki golkipera Wisły Kraków. Po tym knock-oucie, zawodnicy "białej gwiazdy" mimo daremnych prób nie odzyskali zapału z pierwszej połowy. Emmanuel Sarki czy Kamil Kosowski nie potrafili przechytrzyć obrony Piasta na tyle, by zapewnić chociaż dla swojej drużyny wyrównanie. W efekcie, gospodarze doznali pierwszej porażki w rundzie wiosennej tym boleśniejszej, że na własnym stadionie i trudnym dla Wisły momencie (dziesiąte miejsce w tabeli T-Mobile Ekstraklasie). Natomiast podopieczni Marcina Brosza wracają do Gliwic z trzema punktami i 600-osobową grupą swoich wiernych fanów, którzy w takiej licznie pojawili się w grodzie Kraka by wspierać Piasta.

Wisła Kraków - Piast Gliwice 1:2 (1:0)
Bramki: 1:0 Iliev 8’; 1:1 Zbozień 70’; 1:2 Urban 73’
Wisła: Pareiko -Jovanović, Głowacki, Chavez, Bunoza - Wilk, Chrapek (82’ Sarki) - Małecki, Iliev (71’ Garguła), Kosowski - Genkov
Piast: Szumski - Zbozień, Klepczyński, Polak, Oleksy - Cicman, Matras, Lazdins (89’ Krzycki), Podgórski - Jurado (60’ Urban), Docelal (60’ Robak)
Żółte kartki: Chavez, Genkov, Jovanović (Wisła), Matras (Piast)
Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa)
Widzów: 10880 osób