Facebook Google+ Twitter

TNS OBOP. Wyborcy PiS i SLD nie przyznają się na kogo głosują

TNS OBOP przeprowadziło badanie tzw. "klimatu przedwyborczego". Jedna trzecia zwolenników PiS i SLD, nie wyraża swobodnie swoich poglądów politycznych, a niemal połowa wyborców PiS typuje zwycięstwo Platformy w nadchodzących wyborach.

 / Fot. PAP/Leszek SzymańskiOstatnie badanie TNS OBOP, to nie tylko analiza poglądów politycznych Polaków, ale również ocena tzw. klimatu przedwyborczego. Czy swoje opinie w kwestiach politycznych możemy swobodnie wyrażać wśród znajomych i przyjaciół? M.in. na takie pytanie odpowiedzieli ankietowani.

Co wynika z badania? 79 procent ankietowanych odpowiedziało, że swobodnie wyraża to, co myśli. 14 procent przyznało, że uważa na to, co mówi, natomiast 7 procent woli nie mówić, co myśli - czytamy na stronie Rzeczpospolitej.

Czytaj także: PO ma tylko 20 proc. pewnych wyborców. PiS wygra wybory?

Wyniki ankiety różnią się wśród wyborców poszczególnych ugrupowań. Jedna trzecia badanych, głosujących na Prawo i Sprawiedliwość, niechętnie przyznaje się do swoich poglądów. W tej grupie wyborców, 21 procent uważa na to, co mówi, a 12 procent nie mówi tego, co myśli.

Ankietowani, którzy wybierają Sojusz Lewicy Demokratycznej, odpowiadają podobnie. 16 procent uważa na to, co mówi, a 13 procent woli nie mówić, co myśli, co daje zbliżony wynik do wyborców PiS - w przypadku zwolenników SLD, 29 procent nie wyraża swobodnie poglądów politycznych.

Zupełnie inaczej przedstawiają się odpowiedzi wyborców Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zaledwie 12 proc. z nich niechętnie przyznaje się przed otoczeniem do swoich przekonań.

Czytaj także: Aniołki PiS i piosenka "Suczki". Ascetoholix pozwie Dolczewskiego

"Wyborcy PiS są tacy sami jak partia, którą popierają" - twierdzi dr Jacek Kucharczyk, socjolog z Instytutu Spraw Publicznych. "Nieufnie podchodzą do otoczenia zewnętrznego, wietrzą spiski, uważają, że ktoś chce im zrobić krzywdę. Czują się trochę tak, jakby musieli zejść do katakumb" - ocenia socjolog.

Z opinią Jacka Kucharczyka nie zgadza się politolog z Ośrodka Myśli Politycznej, dr Jacek Kloczkowski. "To prawda, że wyborcy PiS mniej chętnie niż inni przyznają się do swoich sympatii" - mówi. Dodaje jednak, że "wynika to głównie z tego, jak ostro ta partia jest atakowana w zdecydowanej większości mediów".

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

nm
  • nm
  • 03.10.2011 04:12

// W PO ćpają?WYNIKI WYBORÓW: PIS-47%,PO-24%,SLD-4,8%,PSL-4%,PNJ -0,1% ,POligłup 0,9%.-TYLKO J.KACZYŃSKI PREMIEREM.Prezydent(MANIPULUJE?) dając odznaczenia MIESZA w KAMPANI.-ŁAMIE PRAWO?CHAM nowak z PO? Tysek KŁAMIE?-Jak UE pozna PRAWDZIWE ZADŁUŻENIE POLSKI-to SPADNIEMY NA OSTATNIE MIEJSCE NA ŚWIECIE.KOMPROMITACJA sądaży:wybiórczej,tvn,tvn24, polityki,obop,...-nie dajmy się KŁAMSTWOM PSEUDO-MEDIOM .-studenci plotkują -TOTALNA KOMPROMITACJA PObolszewi,CYNIZM,OBŁUDA,HIPOKRYZJA,MATACZENIE,BŁAZENADA,CYRK,... .jakimi błaznami otacza się tysek?-(nie)rząd NIEROBÓW(PO,PSL): prawie żadnych reform-TYLKO ZADŁUŻANIE POLSKI (POLAKÓW) -w ciągu 4 lat ZADŁUŻENIE o 400 mld. zŁ(prawdziwe zadłużenie jest prawdopodobnie WIELOKROTNIE WIĘKSZE-skrywane przez ten rząd i dlatego chcą dalej rządzić ,aby PRAWDZIWEGO ZADŁUŻENIA NIE POZNALI POLACY,ANI UE-wszystkie miasta POLSKI są ZADŁUŻONE przez:kredyty,obligacje,inne instrumenty,...,-rząd OKRADŁ pieniądze z OFE i ZADŁUŻA przyszłych emerytów (dzisiejszych studentów i małych dzieci)).CZERWONA KARTKA w wyborach dla PObolszewi( PO,SLD) -TOTALNA KOMPROMITACJA SLD-Wzaiątek i Napieralski chcieli oszukać społeczeństwo-boją się transmisji całej debaty z ROSTOWSKIM,aby sopołeczeństwo nie dowiedziało się PRAWDZIWEGO OBLICZA i programu SLD-czego się BOI,gdzie ich OTWARCIE na społeczeństwo,czy tak jak PO chce UKRYĆ prawdziwy program przed społeczeństwem?czy dopadła ich paranoja?-mówią studenci-czy SLD chce jak PO dążą jedynie do WŁADZY i STOŁKÓW dla KOLESI ?,a nie obchodzi ich dobro WSZYSTKICH OBYWATELI POLSKI.CZY partie OSZUSTÓW?SLD i PO,-NIEWIARYGODNE-skoro chcą debaty ZAMKNIĘTEJ dla TV,a nie szczerej, prawdziwej,konkretnej rozmowy merytorycznej o budzecie i programach tych parti na żywo w TV -aby społeczeństwo dowiedziało się co NAPRAWDĘ MYŚLĄ TE PARTIE.Czy"jutro bez obaw"-czy"OBAWY OD JUTRA" dzięki podpisaniu umowy z center klap?PO PROWADZĄ POLSKĘ DO WIĘKSZEJ ZAGŁADY NIŻ GRECJA.Tusk powinien kupić gwożdzie do trumny PO. PO eksmituje na bruk.

Komentarz został ukrytyrozwiń
waldek
  • waldek
  • 29.09.2011 15:13

W wielu grupach zawodowych jak nauczyciele, urzędnicy gdzie panuje konformizm i obowiązują
jedynie słuszne poglądy z głównego koryta medialnego dużo ludzi nie przyznaje się do swoich
poglądów bo są zwyczajnie zwalczani. Opisywane tutaj mające nastąpić morderstwa i inne
kataklizmy świadczą o oderwaniu się od własnego jestestwa.
Liczba osób które w ostatnim czasie poległy ,popełniły samobójstwa itp. fałszowanie śledztw, pokazuje nam
stan państwa oraz poziom statystów pełniących obowiązki rządu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mN
  • mN
  • 28.09.2011 01:27

To nie tak, że PiS jest atakowany w większości mediów. Wyborcom i członkom PiS wydaje się, że są atakowani. Ponieważ traktują świat nieufnie i podejrzliwie, więc nawet zwyczajne żarty są dla nich czymś potencjalnie niebezpiecznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak ja bym był wyborcą PiS-u to też bym się tego wstydził.

Komentarz został ukrytyrozwiń
xx
  • xx
  • 27.09.2011 23:40

- WYNIKI WYBORÓW PIS-44% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,POligłup-0,2%
J.KACZYŃSKI premierem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
qw
  • qw
  • 27.09.2011 22:52

- WYNIKI WYBORÓW PIS-44% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,POligłup-0,2% ...- Postradali rozum?-Kuzik,bartek,...-wtyka,zdrajcy,kłamcy,hipokryci,cynicy,...?-plotkują studenci-TO KONIEC ich KARIERY-nie głosujmy na nich.Nawet KOLESIE potępiają działania premiera i rządu-NIE MAMY ZAUFANIA,BOIMY SIĘ Z DNIA NA DZIEŃ,ŻYJE NAM SIĘ CORAZ GORZEJ ZA TEGO RZĄDU,...dlatego wyborcy dadzą temu rządowi CZERWONĄ KARTKĘ.-Studenci-czy postradali rozum?- dziękujemy już premierowi,że prawie NIC nie zrobił przez 4 lata , ale ZDĄŻYŁ ZADŁUŻYĆ POLSKĘ o dodatkowe 400 MILIARDÓW ZŁ pomimo,że PREMIER MIAŁ WIĘKSZOŚĆ W SEJMIE I SWOJEGO PREZYDENTA.W wyborach zdecydujmy,aby ten (nie)rząd(PO,PSL) raz na zawsze ZNIKŁ oraz nie dzielił i ciągle obrażał 3/4 społeczeństwa. DWA OBLICZA PObolszewi?:-KŁAMSTWA nie tylko premiera,tyran, ćpają?,piją,partia KOLESI,nie obchodzą ich ludzie, nie dbają o dobro POLSKI,chcą utrzymać władzę za wszeką cenę dla WŁASNYCH KORZYŚCI,cynicy, prowincjonalna pierdoła ,
prostytułują się,furiatka, histeryczka, ...-to tylko 1% PRAWDY o PO,a gdzie reszta 95%? wg POliglupa,...- nie ciekawi to media?- klęska,katastrofa,hipokryzja,dyktatura, ...,totalitaryzm(prof.Staniszkis)- mówią - PREMIER w kampani ZADŁUŻA NA POTĘGĘ POLSKĘ WYDATKAMI gorzej niż GRECJĘ ,a jeszcze NARAŻA SPOŁECZEŃSTWO NA NOWE KOSZTY;autobusów,paliwa, utrzymanie KOLESI,KOLEŻANEK,OCHRONY,DZIENNIKARZY,ŚNIADANIA,OBIADKI,KOLACJE,HOTELE,PIJAR w MEDIACH, FILMIKI ,bilbordy, Łapanki ludzi,przeszkadza w pracy URZĘDOM,ludziom,dzieciom w szkołach,policji, ... - zamiast TE PIENIĄDZE PRZEZNACZYĆ chociażby na: przedszkola,biedne rodziny i dzieci,ludzi niepełnosprawnych,domy opieki ciężko chorych, niepełnosprawnych,pierwszą pracę dla studentów spłatę długów,które sam rząd zrobił, ... - a NIE BEZSENSOWNE marnotrawienie czasu wielu "WCIĄGANYCH" w to ludzi i przypisywanie (nie)rządowi bardzo często ZASŁUG ludzi z samorzadów. Czy premier STRAJKUJE jeżdząc po kraju?Czy OSTATNIA ustawa miała zamknąć usta dziennikarzom,aby nie pytali prezydenta o UZASADNIENIE sądu w sprawie OFE?(ZAMACH NA SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE-premiera czy prezydenta?-niezgodne z konstytucją?). Krasnodębski pisze, że Donald Tusk w dziedzinie mijania się z prawdą jest rekordzistą świata. POTRZEBNA KOMISJA MIĘDZYNARODOWA DO WYJAŚNIENIA TRAGEDI SMOLEŃSKIEJ. Boją się PRAWDY prof. GILOWSKIEJ w DEBACIE EKSPERCKIEJ(akademickiej jest zgodne z prawem)-chcą jej ZAMKNĄĆ USTA o PRAWDZIWYM ZADŁUŻENIU POLSKI poprzez szantaż? DZIWI TOTALNA NAGONKA pseudo-mediów na J.KACZYŃSKIEGO i 9 ml. wyborców PIS,a WYCHWALANIE i tolerowanie NIERUBSTWA RZĄDU(PO,PSL). Nie głosujmy na nich. TYLKO J.KACZYŃSKI i PIS mogą URATOWAĆ POLAKÓW przed TRAGEDIĄ jaką gotuje nam Tusk i jego rząd.ANIOŁKI-SUPER KANDYDATKI!!! PIS!!!,a MEDIA? jak za stanu wojennego?-reżim jak za póżnego jaruzelskiego.TOTALNA KOMPROMITACJA MEDIÓW,HIPOKRYZJA,CYNIZM,CHAMSTWO,... mediów?(tvn24,info,polsat,superstacja-godz.13,40-robią to zbyt często) przerwanie KONFERENCJI PRASOWYCH J. KACZYŃSKIEGO i pokazywanie premiera Tuska...-czy paranoja mediów?-plotkują studenci-ANARCHIA,totalitaryzm,...?czy premier wraz z mediami będzie gonił za J.KACZYŃSKIM i PRZERYWAŁ KONFERENCJE PRASOWE i pytania do J KACZYŃSKIEGO i ludzi PIS-u?????? -także często są PRZERYWANE KONFERECJE PROGRAMOWE J.KACZYŃSIEGO i PIS. KIEROWCO nie głosuj na obecny (nie)rząd - WSZYSTKO ROBIĄ ,aby ludzie mieli jak najmniej pieniędzy-bo będą karani WIELOMA NOWYMI PUNKTAMI-co będzie prowadziło do zabierania PRAW JAZDY,a więc STRACĄ DUŻE PIENIĄDZE NA ZDANIE NOWEGO EGZAMINU. .PJN może zmądrzeje jak znajdzie sę poza sejmem jak JUREK.Doskonała KONFERECJA PROGRAMOWA PIS :Hofmana i eroposła OBNAŻAJĄCA KŁAMSTWA:Tuska,Sikorskiego,erodeputowanych PO,... .czytamy w "DGP", pieniądze z miejskich spółek miały trafiać do byłego prezydenta miasta P.Kruczkowskiego oraz zasilać konta komitetów wyborczych posłanki Mrzygłockiej, senatora Romana Ludwiczuka oraz byłego szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń
nm
  • nm
  • 27.09.2011 22:12

WYNIKI WYBORÓW: PIS - 43 % , PO - 27 % , SLD - 4,8 % , PSL - 4 % , PNJ -0,1% , POligłup-0,1 nie pójdzie 19 % ( zachować i sprawdzić ) . Wbrew temu co mówi Platforma i niektóre pseudo - media nie zajmuje się niczym innym jak właśnie PiS-em i Kaczyńskim. Kłamstwo tak bardzo jednak weszło w krew Platformie i mediom , że platformersi i media nie odróżniają już kłamstwa od rzeczywistości. Platforma bez kłamstwa nie potrafi istnieć. Popatrzcie Polacy , kto nami rządzi . Ludzie , dziennikarze , pracodawcy , profesorzy , politolodzy , psycholodzy , ekonomiści , ... z pierwszej PÓŁKI mówią i piszą - totalna kompromitacja (nie)rządu PO i PSL - zmiażdzeni merytorycznie przez OPOZYCJĘ ministrowie premiera - powinni zostać odwołani już DAWNO - na co czeka premier ? Polityczne , a nie merytoryczne wystąpienie ministrów i premiera. Powtarzające się : SKANDALICZNE , ŻENUJĄCE , NIEGODNE , ... zachowanie v- ice marszałka - znacznie przewyższa POligłupa - dobrze to obrazował " PUSTY ŚMIECH" w sejmie : premiera , ministrów rządu , posłów , dziennikarzy , ... oraz ZBULWERSOWANYCH ludzi oglądających DEBATĘ - czerwona kartka w wyborach dla PO i PSL . Rząd NIC nie widzi i nie WIE - bo twierdził , że podwyżka vatu nie spowoduje wzrostu cen - niech idą po NAUKI do BELKI. Mówią i piszą - po co przedstawiają w mediach takie bzdury , nie ma podstawowych dowodów , zatem WSZYSTKO jest możliwe łącznie z zamachem - niczego nie można wykluczyć , dopuki nie będą wszystkie : dowody i dokumenty w POLSCE , nie zostanie przesłuchanych wielu ludzi , może trzeba będzie zrobić ekshumację zwłok , ... - dopiero wtedy poznamy PRAWDĘ - tego domaga się 3/4 społeczeństwa i nie odpuści wyjaśnienia do KOŃCA tragedi Smolenskiej łącznie z powołaniem komisji międzynarodowej czy śledstwem w STRASBURGU o ile zajdzie taka potrzeba . Wyjaśnienie tragedii , pomnik zakończy żałobę .jak nie to potrzebna będzie KOMISJA MIĘDZYNARODOWA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
  • gorol
  • 27.09.2011 13:42

wyborcy pis sie ganbiom sami przed sobom

Komentarz został ukrytyrozwiń
A.SWOBODA
  • A.SWOBODA
  • 27.09.2011 13:20

Zgadza się ja sam i moi koledzy boją się tej waszej demokracji.Albo raczej TUskokracji.Główna zasługa to służalczość i nachalna krytyka myślących inaczej niż głupkowaty komunistyczny profesor muchołap przydupas wielkiego donka Niesiołoski.Miejmy nadzieję,że już niedługo z przeciwnej strony wietr powieje i odwrócą się dziennikarskie chorągiewki.Zbliża się kapitulacja nachalnej propogandy sukcesu.Tuskosyny przerosły swoich komuchowatych mistrzów propogandy sukcesu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kamil
  • kamil
  • 27.09.2011 12:02

kibicuje kibicom reszta dużych skupisk ludzi rozmontowana