Facebook Google+ Twitter

"To bubel prawny". Prezydent po raz pierwszy zablokuje ustawę?

Bronisław Komorowski zamierza zablokować ustawę o cięciach w administracji. Może ogłosić weto, jeśli skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego nie wystarczy. Projekt rządu, prezydent określił mianem bubla prawnego.

Bronisław Komorowski / Fot. prezydent.pl/GNU Free Documentation License w wersji 1.2,Prezydent Bronisław Komorowski nie zaakceptuje rządowego pomysłu ustawy o 10-procentowych cięciach w administracji - informuje "Wprost". Ustawa zakłada między innymi zwolnienie do 2013 roku 10 proc. pracowników administracji.

Ustawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego, ale jeśli to nie wystarczy, możliwe jest prezydenckie weto. Będzie to pierwszy przypadek zablokowania rządowego projektu przez Bronisława Komorowskiego.

źródło: "Wprost"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Rozrost administracji był jednym z głównych celów reformy administracyjnej Buzka:
"klamki" dla kolesiów na których mogą się uwiesić. Dziś wiszą na nich inni. Całe to mówienie o cięciach w administracji, to była ściema ekipy Tuska. Kto w to uwierzył sam sobie zaszkodził.
Należy likwidować całe ministerstwa, rządowe agencje itp. a nie poszczególne stołki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowni dyskutanci-kontynuując wpis z 11:09-należy sobie uświadomić fundamentalną rzecz. Zwolnienie ma dotyczyć 10% pracowników administracji (szeroko rozumianej) a jest to już zwolnienie grupowe, które regulują odrębne przepisy. Z pewnością procedurze nie zostaną poddani urzędnicy z korpusu służby cywilnej, gdyż mają mianowania. Dotyczy to pozostałej części świata administracji. Tylko ten powód (zwolnienia grupowe) jest moim zdaniem problemem z jakim zetknął się wnioskodawca redukcji etatów. Ale jest tak zawsze, jak się nie liczy kosztów i nie wprowadza racjonalnej gospodarki. Moim zdaniem zastosowana groźba związków zawodowych i w konsekwencji ruch Komorowskiego są populizmem. Nie jest to troska o finanse i gospodarkę kraju. Nie wyobrażam sobie przerostu zatrudnienia w firmie prywatnej a tutaj mamy klasyczny przykład... nie moje to rozdaję etaty, posady, synekury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dosiek
 • dosiek
 • 06.01.2011 15:13

Dwaj przyjaciele z boiska--jeden tworzy buble,a drugi je poprawia.(jak pięknie,jaka to sielanka,a tak naprawdę to skandal-trzeci świat)

Komentarz został ukrytyrozwiń
emerytka29-0
 • emerytka29-0
 • 06.01.2011 15:04

Nie pamiętam ustawy , która określała ilość zatrudnionych pracownikow w administracji państwowej i samorządowej a rocznie rownież przybywało ich dużo.Znam sytuacje , że w jednym terenowym organie administracji ubyło trzy działy czyli zmniejszono zakres zadań a przybyło 50 % pracowników.A tu nagle aby zmniejszyć zatrudnienie potrzebna jest ustawa ? Nie wiem jak to rozumieć należy .Jaki stan zatrudnienia ma być podstawą od której zmniejsza się zatrudnienie ? Czy po zwolnieniu pracowników ustawa ustali stan zatrudnienia ? Jeśli nie to podejrzewam ,że w praktyce nadal będą zatrudnienia jak dotąd bez ustawy bo nie będzie magicznej granicy do ilu pracownikow mozna zatrudniać .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wnerwiony
 • Wnerwiony
 • 06.01.2011 13:52

Niech Prezydent zablokuje 10 obniżki i wniesie do sejmu własną 20 lub 30 procent podwyżki dla biurokratów Następnie zaproponuje zabrać ludziom chorym zasiłki,zwaloryzować renty i emerytury tym co biorą powyżej 2000 tys zł,a tym co biorą poniżej 1000 tys zł podnieść ceny prądu,gazu i żywności oraz wyśle robotników i inżynierów do innych krajów aby tam i tam płacili podatki a Polska stanie się krajem szczęśliwości i drugą Irlandią jak obiecywał premier Tusk

Komentarz został ukrytyrozwiń
dodo
 • dodo
 • 06.01.2011 11:21

Brawo Donek bujaj tych frajerów bo oni to uwielbiają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Julian Banaś
 • Julian Banaś
 • 06.01.2011 11:18

"Samych panów zguba Polski" W wieku komputeryzacji po co Polsce tyle administracji ??? Przecież oni nic nie produkują tylko zajmują się sobą i utrudniają życie normalnym obywatelom do tego stopnia że: by normalnie życ` wyjeżdzają z Polski. Po upadku komunizmu wszystkie Rządy przyjęły motto że: cierpienie zbliża do Chrystusa, dlatego my szaraki mamy tak dobrze. Już czas by ministrantów zamienic` na ministrów i wybrac` prezydenta a nie klęczona. Niemcy i Chiny rosną w siłę bo pracują, a my tylko rządzimy ofiarami losu. Bismarck jak chciał naród polski ukarac` to im władzę dawał i dzisiaj ją mamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ donio, jesteś przekonany o swojej racji? To po 1 nie wulgaryzuj wypowiedzi bo zasługuje na wycięcie, po 2 udowodnij rację. Moim zdaniem masz ja tylko w części. Dlaczego? A ilu w całej administracji jest urzędników służby cywilnej (mianowanych) a ilu pozostałych?. Cała administracja zatrudnia ponad 700 tys ludzi od 2000 roku wzrosło prawie o 18%.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irmina Czajka
 • Irmina Czajka
 • 06.01.2011 11:08

Mamy samych uczonych internautów.Jeden mądrzejszy od drugiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy rząd robi coś pod publikę ten nie jest wyjątkiem to normalne żeby się przypodobać i zamaskować inne niedoróbki lub niepopularne posunięcia tak że nie ma się czym przejmować w całym świecie tak się dzieje i u nas też a Pan prezydent to mógłby coś więcej podziałać bo go mało coś widać schował się i zimuje jak miś. Najlepiej niech weźmie przykład z Putina jak był prezydentem. Pozdrawiam wszystkich komentatorów i życzę dużej twórczości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.