Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4593 miejsce

To co chcielibyście wiedzieć o lotto, a nie chce Wam się szukać

Od lat losowania lotto, a szczególnie Dużego Lotka, wzbudzają wiele emocji wśród Polaków. Coraz częściej jednak są to emocje negatywne. Mimo tego, lotto przynosi zyski. Komu? Jaka jest szansa na wygraną? Jakie były najdziwniejsze losowania?

Lottowy zawrót głowy / Fot. http://www.flickr.com/photos/mikolski/3575158045/sizes/l/Gry losowe towarzyszą ludzkości od dawna. Możliwość wygranej kusi wielu. Ryzyko jest wpisane w ludzką naturę. Czy jednak dane statystyczne są w stanie przekonać niektórych do rezygnacji z gry, albo wręcz przeciwnie - do rozpoczęcia obstawiania? A może na decyzję grających wpłyną inne fakty dotyczące całej organizacji gier?

Historia gier liczbowych

Zaskoczeniem może być, że pierwsza gra liczbowa pojawiła się już 200 lat p.n.e. w Chinach. Tą grą było Keno. To samo, które dziś jest oferowane, przez nasz Totalizator Sportowy. Pierwsze gry liczbowe na terenie Europy, miały miejsce w Imperium Rzymskim. Co istotniejsze, były one organizowane przez władze, a dochód miał być przeznaczony na odbudowę Rzymu.

Po rozpadzie Imperium Rzymskiego, praktycznie wszystko w Europie wymarło, podobnie gry. Ich renesans nastąpił w XV wieku. Pierwszą nowożytną grą liczbową stworzono w Holandii. Potem tworzono je w kolejnych państwach. Do Polski tego rodzaju gry przywędrowały w 1768 roku w postaci Lotto di Genova.

Czym jest lotto i do kogo należy

Lotto to tak naprawdę nazwa gier liczbowych, polegających na losowaniu przez maszyny kilku liczb. Trafne wytypowanie wszystkich lub kilku z tych liczb daje graczowi wygraną.

Pierwszy raz pojawiło się w Polsce w 1955 roku, kiedy to powstał Totalizator Sportowy. I to właśnie Totalizator Sportowy jest organizatorem gier lotto, a zarazem czerpie z gier profity i wypłaca wygrane.

Ale Totalizator Sportowy nie jest zwykłą firmą prywatną. Jego jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa. W Polsce, podobnie jak praktycznie we wszystkich krajach, państwo posiada monopol na organizację gier liczbowych i loterii pieniężnych. Totalizator Sportowy ma obowiązek przekazania częsci swojego dochodu na rzecz Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nadal finansuja z zyskow o. Dyrektora?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duże kwoty na pewno działają na wyobraźnię. W zeszłym roku w lipcu - gdy było do zgarnięcia 35 mln - kupiono ok. 12 mln kuponów, czyli aż 10 razy więcej niż przy przeciętnym losowaniu! Wcześniej nie miałem pojęcia, że liczba grających aż tak zależy od kumulacji danego dnia. To by wyjaśniało, dlaczego Totalizator chce stawiać na wyższe kumulacje.

Przy okazji: jak jeszcze istniał "Ozon", opublikował (chyba z trzy lata temu) bardzo ciekawy tekst o tym, jak przebiega losowanie i czy jest w ogóle możliwe, aby np. było ustawione. Do tego kilka fajnych ciekawostek, m.in. o tym, jak kiedyś wypełniało się kupony i wysyłało do Warszawy - jechały pociągami i podobno kiedyś w pożarze pociągu spaliło się kilka worków pełnych kuponów! Może był wśród nich potencjalny zwycięzca?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to teraz po przeczytaniu tego artykułu zastanowię się czy grać ? Każdemu z nas się marzy trafienie tej 6.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sympatycznie się czytało i sporo się dowiedziałem. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.