Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10924 miejsce

To, co chcieliście wiedzieć o budkach, ale nie mieliście kogo zapytać

Zima dała się we znaki wszystkim – zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Nic więc dziwnego, że wszyscy z utęsknieniem wypatrujemy nadejścia wiosny. Razem z jej przyjściem w życiu wielu zwierząt, również ptaków, pojawią się nowe problemy.

Wieszanie budek jest popularną metodą rozwijania zainteresowania przyrodą wśród najmłodszych / Fot. Michał Maniakowski / Archiwum OTOPPoza koniecznością znalezienia wystarczającej ilości pokarmu dojdzie obowiązek zajęcia odpowiedniego miejsca na zbudowanie gniazda, założenia i utrzymania rodziny. Dla ptaków należących do tzw. dziuplaków elementem koniecznym do tego, aby wieść szczęśliwe życie rodzinne, jest dziupla. Tych jednak zawsze jest mniej niż potencjalnych lokatorów i na „ptasim rynku mieszkaniowym” pojawia się dysproporcja między popytem a podażą. Właśnie tutaj człowiek może wesprzeć swoich pierzastych sąsiadów poprzez wsparcie ich budkami (fachowo – skrzynkami) lęgowymi.

Budka budce nierówna

Pleszka - jeden z gatunków chętnie zasiedlających prawidłowo wykonane budki / Fot. Cezary Korkosz / archiwum OTOPBudki dla ptaków to jeden z najbardziej popularnych – obok zimowego dokarmiania – sposób pomocy ptakom żyjącym w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Na pewno nie rozwiążą wszystkich ptasich problemów i nigdy nie zastąpią tak cennego dobra jak dziuple naturalne, jednak wielu gatunkom możemy pomóc w założeniu rodziny właśnie wieszając budkę. Jeśli jednak chcemy zaprosić do niej przedstawicieli konkretnego gatunku, a dodatkowo zapewnić im bezpieczeństwo i nie dopuścić, by budka, zamiast bezpiecznym domem, stała się pułapką ekologiczną, musimy przestrzegać wielu zasad.

M.in. trzeba zadbać o właściwe wymiary otworu wlotowego – jeśli będzie zbyt mały, ptaki mogą się w nim nie zmieścić. Jeśli zbyt duży – potencjalnych lokatorów odstraszy ryzyko zrabowania gniazda przez drapieżnika. Ten ostatni będzie miał ułatwione zadanie jeśli nie zadbamy o odpowiednią odległość między otworem wlotowym i dnem budki (zbyt mała odległość pozwoli np. kunie wybrać jaja albo pisklęta poprzez wsadzenie do środka łapy). Często popełnianym błędem jest mocowanie przy otworze wlotowym patyczka – ptakom jest do niczego niepotrzebny, za to stanowi dobre siedzisko dla drapieżników.

Jak pomagać, by nie szkodzić

Wieszanie zbyt wielu budek w jednym miejscu nie jest dobrym pomysłem. O innych rozwiązaniach, których należy unikać, będzie się można dowiedzieć na spotkaniu 21 lutego / Fot. Michał Maniakowski / Archiwum OTOP21 lutego podczas spotkania Warszawskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie o budkach lęgowych będzie opowiadał Jakub Typiak – ornitolog ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, twórca i administrator portalu www.ptasieogrody.pl Jakub Typiak bada naukowo gatunki wykorzystujące budki lęgowe i posiada bardzo szeroką wiedzę na temat zarówno ptaków, jak i ich „sztucznych domów”. Podczas spotkania OTOP będzie się można dowiedzieć, czym powinna się charakteryzować dobra budka, czego należy unikać, jak zachęcać do wprowadzenia się poszczególne gatunki. Będzie również możliwość zadania pytań prelegentowi. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Podsumowanie spotkania w formie pytań i odpowiedzi jest dostępna na stronie OTOP pod adresem:
http://www.otop.org.pl/aktualnosci/2012/03/09/306-budki-legowe-w-pytaniach-i-odpowiedziach/

Komentarz został ukrytyrozwiń
PTAKOLUB
  • PTAKOLUB
  • 21.02.2012 17:59

http://www.youtube.com/watch?v=2Nab6L5W2WQ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa propozycja. Zachęcam wszystkich "do budek i do karmników". To duża frajda z późniejszych obserwacji i ptasich treli. I robactwa trochę mniej - choć może nie powinienem o tym wspominać w towarzystwie ekologistów :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten link gdzieś się zamaskował w tekście a warto tu zajrzeć.

http://ptasieogrody.pl/wiki/Ptaki_!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Budki wykonane w wydrążonym pniu czy konarze drzewa ptaki najbardziej lubią. A to ze względów termicznych. Wieszane w miejscach zacienionych sprawia, że nie ma dużych amplitud temperatucy, co dla rozwoju pisklęcia nie jest bez znaczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.